Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 16.09.2018

Przemysław Kocięcki
Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 16.09.2018

Pora na podsumowanie ciekawych wydarzeń minionego tygodnia.

Najwyższy Sąd Kanady po stronie konsumentów

Wytwórnia Voltage Pictures chciała pozwać około 55 tysięcy klientów operatora Rogers za rozpowszechnianie nielegalnych kopii filmów, jednak wycofała się, gdy Rogers zażądało 100 dolarów za każdą godzinę pracy. Przetworzenie danych jednej osoby to około 30 minut, zatem wytwórnia musiałaby zapłacić 11 milionów dolarów. Sprawa trafiła do Najwyższego Sądu Kanady, gdzie rację przyznano firmie Rogers. Sąd uznał, że dostawcy nie muszą udzielać informacji o użytkownikach za darmo.

Apple na konferencji przedstawiło nowe smartfony

Apple zorganizowało trwającą niecałe 2 godziny konferencję, na której firma zaprezentowała swoje najnowsze urządzenia. To smartfony iPhone XS, iPhoneXS Max oraz tańszy iPhone XR. Ponadto firma pochwaliła się czwartą serią zegarków Apple Watch i zapowiedziała nadchodzącą aktualizację Mojave dla systemu macOS.

Tesla radzi - zabezpieczcie auta PINem

Samochody Tesla pozwalają na uruchomienie silnika bez konieczności przekręcania kluczyka w stacyjce. Jak się jednak okazało, technologia keyless driving nie jest wolna od luk - hakerzy w wyniku skomplikowanego ataku byli w stanie skopiować dane oryginalnego pilota samochodowego i użyć go do odbezpieczenia auta. Tesla przygotowała aktualizację oprogramowania pozwalającą dodać PIN, którego podanie będzie niezbędne do wystartowania pojazdu.

FCC wstrzymało proces łączenia firm T-Mobile i Sprint

Federalna Komisja Łączności (FCC) wstrzymała proces, którego celem jestem połączenie marek T-Mobile i Sprint. O chęci połączenia wiadomo od kwietnia tego roku - wtedy też ruszył zegar odliczający 180 dni. To okres, który FCC wykorzystuje na przejrzenie postanowień porozumienia by zdecydować, czy umowa nie wpłynie negatywnie na zwykłych ludzi. Do porozumienia może dojść dopiero po upływie tego okresu. Komisja wydłużyła okres oczekiwania, ponieważ potrzebuje czasu na zapoznanie się z nowymi dokumentami, które wpłynęły dopiero w ostatnich tygodniach.

Parlament Europejski przyjął projekt tzw. "ACTA 2"

Dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym została przyjęta z ponad 250 poprawkami. Zdaniem przeciwników dyrektywa stanowi zagrożenie dla wolności słowa i może prowadzić do cenzury internetu - wszystko przez kontrowersyjne artykuły 11 i 13. Głosowanie nad ostateczną formą dyrektywy odbędzie się prawdopodobnie na początku przyszłego roku.

Łatwiejsze podkręcanie nowych kart graficznych Nvidii

Nvidia zamierza ułatwić proces podkręcania swoich GPU - procedura ma ograniczać się do jednego kliknięcia. Program Nvidia Scanner przez 20 minut będzie testować system i automatycznie dobierze optymalne parametry GPU. Narzędzie powstało wprawdzie z myślą o nowej serii kart 20xx, jednak prawdopodobnie zostanie udostępnione także posiadaczom starszych układów.

Rosetta odfiltruje na FB memy o nieodpowiedniej treści

Pracownicy Facebooka stworzyli działający w oparciu o sztuczną inteligencję program, który jest w stanie przeanalizować tekst na około miliardzie obrazków dziennie. Rosetta, bo tak zostało nazwane narzędzie, pozwoli pracownikom na szybsze reagowanie na treści niezgodne z regulaminem serwisu.

Nowe chipy dla smartwatchy od Qualcomma

Qualcomm przedstawił nowy chip przeznaczony dla zegarków typu smartwatch. Snapdragon Wear 3100 to w porównaniu do 2100 przede wszystkim lepsze zarządzanie energią dzięki wyposażeniu chipu w dodatkowy, energooszczędny procesor. Ma on odpowiadać za pracę wbudowanych czujników gdy użytkownik nie będzie korzystał z zegarka.

BMW chwali się autonomicznym motocyklem

BMW pochwaliło się efektami dwóch lat prac nad projektem autonomicznego motocyklu. Inżynierowie podkreślają, że ich celem nie było stworzenie w pełni samodzielnego pojazdu, a jedynie prototypu pozwalającego na analizę dynamiki pojazdu. Ma to pozwolić na opracowanie nowych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo motocyklistów na drodze.

Prosty HTML zawiesza iPhony i Maki

Specjalista do spraw bezpieczeństwa, Sabri Haddouche, odkrył podatność dzięki której zwykły kod HTML jest w stanie zawiesić lub doprowadzić do restartu iPhona i Maca. Podatność związana jest z silnikiem WebKit wykorzystywanym do renderowania grafiki w przeglądarkach na iOS.

Blog Comments powered by Disqus.