Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 18.11.2018

Przemysław Kocięcki
Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 18.11.2018

Minął kolejny tydzień - podsumujmy zatem najciekawsze wydarzenia z branży IT z ostatnich dni.

USA w posiadaniu dwóch najszybszych komputerów na świecie

Zgodnie z rankingiem serwisu Top500.org Stany Zjednoczone posiadają w tej chwili 2 najszybsze komputery na świecie, a w pierwszej dziesiątce posiadają ich aż 5. Pozostałe miejsca zajmują Chiny z dwoma superkomputerami i Szwajcaria, Niemcy oraz Japonia z jednym. W rankingu prowadzi Summit od IBM z wydajnością na poziomie 143 PFLOPS; ich drugi komputer, Sierra, osiąga poziom 94 PFLOPS. Warto zauważyć, że te dwa komputery w sumie dysponują mocą porównywalną z pozostałą ósemką razem wziętą.

Apple potwierdza rolę chipu T2

Apple oficjalnie potwierdziło, że chip T2 montowany w najnowszych urządzeniach marki ma na celu ograniczenie wymiany niektórych części przez nieautoryzowane serwisy. Pierwsze doniesienia na ten temat opierano na wewnętrznych dokumentach Apple, które wyciekły do sieci. Plotki szybko sprawdził serwis iFixit, który bez problemu wymienił nie tylko matrycę, ale i płytę główną w nowym MacBooku. Wciąż nie do końca wiadomo, dlaczego im się to udało - płyta główna to jeden z elementów, które według dokumentów Apple miały po wymianie wymagać potwierdzenia naprawy z pomocą specjalnego oprogramowania diagnostycznego.

Sony nie pojawi się na E3 2019

Po raz pierwszy w historii na targach E3 zabraknie firmy Sony odpowiedzialnej za kultową już konsolę PlayStation. Shawn Layden poinformował, że to była trudna do podjęcia decyzja, ale firma nie ma w tej chwili zbyt wiele do pokazania i nie chce składać fanom obietnic bez pokrycia. To jednak nie oznacza, że firma nic nie robi - jeśli wierzyć plotkom, już w połowie 2019 może przedstawić PlayStation 5.

Microsoft kupuje XOXCO

Microsoft inwestuje w chatboty i kupuje firmę XOXCO specjalizującą się w botach konwersacyjnych służących do automatyzacji procesu kontaktu klientów z firmą. Chatboty dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji są w stanie zrozumieć sens zadanego pytania i mogą odpowiedzieć na nie znacznie lepiej niż tradycyjne boty informacyjne. To nie pierwsza inwestycja Microsoftu w przedsiębiorstwo blisko związane ze sztuczną inteligencją - w tym roku firma przejęła również Semantic Machines, Bonsai i Lobe.

SpaceX wyśle na orbitę 12 tysięcy satelitów

SpaceX ma wiele ambitnych planów - jednym z nich jest uruchomienie globalnej sieci satelitarnej, której celem będzie zapewnienie dostępu do internetu wszystkim ludziom na Ziemi. Firma dostała pozwolenie od Federalnej Komisji Łączności (FCC) na wysłanie ponad 7500 satelitów, co w połączeniu z otrzymaną w marcu zgodą tworzy kompletną sieć składającą się z 12 tysięcy statków. Koszt projektu szacuje się na 10 miliardów dolarów. SpaceX ma nadzieję utworzyć działającą sieć najpóźniej do połowy 2020 roku.

Tańsza wersja Raspberry Pi

Fundacja Raspberry Pi odpowiedzialna za niewielki, stworzony w celach dydaktycznych komputer kosztujący zaledwie kilkadziesiąt dolarów, przedstawiła jego nową, jeszcze tańszą wersję - Raspberry Pi 3 A+. Nowy model posiada ten sam procesor, kartę WiFi i moduł Bluetooth co B+. Różnicą jest brak gniazda Ethernet, ilość pamięci RAM mniejsza o połowę, a także obecność tylko jednego portu USB.

Aktualizacja Xbox One dodaje wsparcie dla klawiatury i myszy

Posiadaczy konsoli Xbox One z pewnością ucieszy fakt, że listopadowa aktualizacja oprogramowania wreszcie wprowadziła obsługę klawiatury i myszy, co powinno znacznie ułatwić rozgrywkę w grach strategicznych czy strzelankach. Niestety, wsparcie dotyczy na razie jedynie kilku wybranych tytułów - między innymi Fortnite, Warframe i War Thunder. Zadanie zachowania balansu rozgrywek sieciowych będzie spoczywać na barkach developerów poszczególnych gier i to od nich zależy, czy gracze będą mogli grać wspólnie z osobami korzystającymi z innych kontrolerów niż oni.

Microsoft naprawił błędy związane z październikową aktualizacją Windows 10

Na początku października Microsoft wypuścił kolejną większą aktualizację swojego systemu operacyjnego. Nie wszystko poszło jednak zgodnie z planem - użytkownicy skarżyli się, że Windows po aktualizacji usunął część ich prywatnych dokumentów. Microsoft został zmuszony do wycofania łatki i znalezienia przyczyny problemu. W tym tygodniu aktualizacja została przywrócona, a Microsoft zapewnia, że udało się uporać ze wszystkimi znanymi usterkami.

Nowe konfiguracje MacBooka Pro

Apple wzbogaciło ofertę o nowe, bardziej wydajne konfiguracje MacBooka Pro. Mowa o nowych układach graficznych, które zagoszczą w high-endowych wersjach Maka - Radeon Pro Vega 16 i Pro Vega 20. Zdaniem Apple, układy w zadaniach związanych z obróbką grafiki mają zapewniać o 60% lepszą wydajność w stosunku do Pro 560X. Decydując się na jeden z nowych wariantów Maka trzeba przygotować się na dodatkowy koszt rzędu - odpowiednio - 250 lub 350 dolarów.

Powrót kaseciaków

Firma Crosley postanowiła odświeżyć zapomnianą już i zupełnie obcą dla młodego pokolenia technologię kasetowych odtwarzaczy audio. Radio Crosley to ukłon w kierunku retro i z pewnością znajdzie wielu nabywców sentymentalnie wspominających stare, dobre czasy. Kaseciak Crosley będzie posiadał typowe funkcjonalności radia sprzed kilku dekad - uchwyt i wyciąganą antenę, radio AM/FM strojone pokrętłem, mikrofon i jednokierunkowy odtwarzacz kaset kompaktowych.

Blog Comments powered by Disqus.