Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 2.09.2018

Przemysław Kocięcki
Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 2.09.2018

Pora na podsumowanie kolejnego tygodnia w branży IT.

IFA 2018

W Berlinie rozpoczęły się coroczne targi elektroniki IFA 2018. Najwięksi producenci po raz kolejny zebrali się w jednym miejscu, gdzie prezentują swoje najnowsze urządzenia RTV, AGD, a także komputery i inny sprzęt elektroniczny. Wydarzenie potrwa do 5. września.

AI pomoże wykrywać trzęsienia ziemi

Badacze z Google i Harvardu łączą siły w celu opracowania sposobu wykorzystania sztucznej inteligencji do przewidywania gdzie i kiedy może dojść do trzęsienia ziemi. Dotychczasowy model konwencjonalny pozwalał przewidzieć trzęsienia z dokładnością 58,3%. Sztuczna inteligencja poprawiła ten wynik i osiągnęła 84,9%.

Facebook przechodzi na czystą energię

Facebook poinformował, że do 2020 roku zamierza w stu procentach przejść na energię odnawialną. Firma zdaje sobie sprawę z zagrożeń płynących ze stale zwiększającej się emisji CO2 do atmosfery i postanowiła dołożyć od siebie cegiełkę w kierunku poprawy klimatu.

Huawei prezentuje Kirin 980

Firma Huawei pochwaliła się nowym chipem dla urządzeń mobilnych, który ma być znacznie wydajniejszy, niż najlepszy obecnie model Snapdragona (845). Chip ma trafić do smartfonów Mate 20, które w sklepach powinny pojawić się przed końcem roku.

Mozilla walczy ze śledzącymi ciasteczkami

Mozilla poinformowała, że zamierza walczyć z praktykami wielkich korporacji wykorzystujących ciasteczka do zbierania informacji o stronach odwiedzanych przez użytkowników. Teoretycznie firmy robią to w celu lepszego dopasowania reklam. W praktyce jednak takie informacje narażają prywatność ludzi na niebezpieczeństwo - mogą posłużyć do deanonimizacji.

Toyota inwestuje 500 mln dolarów w Ubera

Japońska firma postanowiła rozpocząć ściślejszą współpracę z Uberem w celu szybszego wypuszczenia na drogi w pełni autonomicznych samochodów. Marcowe potrącenie przechodnia spowodowało chwilowe problemy Ubera i wstrzymanie prac nad samoprowadzącymi się autami. Inwestycja Toyoty przyspieszy powrót do testów.

Acer prezentuje kopułę gamingową

Na trwających targach IFA 2018 Acer pochwalił się jedną z największych ciekawostek skierowanych do graczy. Chodzi o kopułę gamingową Thronos. To fotel połączony z trzema monitorami, wydajną stacją roboczą i ze zintegrowanymi peryferiami. Kopuła reaguje na wydarzenia w grze, przez co najlepiej sprawdzi się w grach wyścigowych, czy symulujących loty kosmiczne.

Obraz namalowany przez AI po raz pierwszy na aukcji

AI stworzona przez programistów z Obvious Art stworzyła kolejny portret przedstawiający jednego z członków fikcyjnej rodziny Belamy. Po raz pierwszy w historii obraz trafi na aukcję w domu aukcyjnym Christie's, razem z tradycyjnymi dziełami sztuki.

Drużyna OpenAI pokonana w meczu popularnej gry online

Firma OpenAI stworzyła sztuczną inteligencję, której celem jest prowadzenie rozgrywki w DoTA 2. Po zwycięstwie 2:1 z drużyną profesjonalnych graczy kilka tygodni temu, drużyna OpenAI stanęła do walki z najlepszymi zespołami na świecie. Tym razem musiała jednak uznać naszą wyższość.

Łatwiejsza weryfikacja na Instagramie

Instagram udostępni nowy, prostszy sposób na weryfikację swojego konta w serwisie. Dotychczas procedurę weryfikacji rozpoczynali pracownicy Instagrama - robili to tylko w przypadku największych marek i najbardziej znanych ludzi. Od teraz właściciel każdego konta spełniającego podstawowe wymagania będzie mógł sam poprosić o sprawdzenie swojego profilu.

Blog Comments powered by Disqus.