Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 2.12.2018

Przemysław Kocięcki
Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 2.12.2018

Minął kolejny tydzień, więc pora na podsumowanie ciekawych wydarzeń.

Armia USA dostanie okulary HoloLens

Microsoft pokonał Magic Leap w walce o kontrakt na dostarczenie żołnierzom okularów rzeczywistości rozszerzonej. Porozumienie zasili budżet Microsoftu o 480 milionów dolarów. W zamian armia dostanie 100 tysięcy sztuk zmodyfikowanych na potrzeby wojska okularów. Nowy gadżet pozwoli na lepszą koordynację działań bojowych.

Google oskarżone przez 7 krajów o naruszenie RODO

Organizacje konsumenckie z siedmiu krajów UE oskarżyły Google o nieprzestrzeganie unijnych przepisów. Mowa o śledzeniu lokalizacji w urządzeniach mobilnych. Zdaniem oskarżycieli Google nie informuje o konsekwencjach śledzenia, ani o możliwości jego wyłączenia. Co więcej, Google śledzi lokalizację nawet po wyłączeniu historii lokalizacji. Jeśli sąd stanie po stronie konsumentów, Google będzie musiało zapłacić nawet 4 miliardy dolarów kary.

Hotele Mariott - ogromny wyciek danych

Wyciekły dane kilkuset milionów klientów prestiżowej sieci hotelów Mariott, a konkretnie - Starwood Hotels and Resorts. Dane zawierały między innymi imiona, nazwiska, adresy mailowe, numery telefonów, numery dowodów osobistych, płeć i daty urodzenia. Zgodnie z prowadzonym śledztwem do pierwszych naruszeń prywatności mogło dochodzić już 4 lata temu.

Fani PewDiePie hakują drukarki by zwiększyć jego popularność

Pozycja PewDiePie w rankingu najpopularniejszych twórców YouTube jest zagrożona przez indyjski kanał T-Series. Fani szwedzkiego twórcy stają na głowie i wykorzystując wszelkie środki próbują dotrzeć do jak największej grupy odbiorców. Nieznana grupa hakerów posunęła się nawet do przejęcia dziesiątek tysięcy drukarek w USA i Kanadzie - zaatakowane urządzenia drukowały prośby o subskrybowanie kanału Felixa.

Aplikacje wyłudzające pieniądze z programów partnerskich

Zgodnie z raportem badaczy z Kochava, w Google Play można znaleźć aplikacje stosujące nieuczciwe praktyki i w efekcie wyłudzające pieniądze od reklamodawców. Aplikacje nadużywając nadanych im uprawnień przypisują sobie zasługi gdy użytkownik zainstaluje jedną z aplikacji z wybranego programu partnerskiego. W ten sposób właściciel nieuczciwej aplikacji dostaje wynagrodzenie z tytułu polecenia jakiegoś programu, mimo że użytkownik z polecenia nie skorzystał. Najciekawsze jest to, że wiele tego typu aplikacji posiada setki milionów pobrań, a niektóre z nich były nawet rekomendowane przez Google.

Chiny stworzyły dzieci modyfikowane genetycznie

W Chinach przyszły na świat bliźniaki - dwie dziewczynki, których geny zostały zmodyfikowane. Tym samym rozpoczyna się era, w której o najlepszych dla ludzkości genach nie będzie decydować ewolucja, ale człowiek. Wieść wywołała kontrowersje na całym świecie. Zdaniem niektórych naukowców, jest zbyt wcześnie na takie eksperymenty - nie wiemy jakie konsekwencje dla przyszłych pokoleń może nieść modyfikacja ludzkiego DNA.

Lądownik InSight wylądował na Marsie

Lądownik badawczy NASA wylądował bez przeszkód na Marsie. To oznacza rozpoczęcie dwuletniej misji NASA InSight podczas której badacze zajmą się przede wszystkim analizą gruntu i warstw powierzchniowych czerwonej planety. Dostarczone dane pozwolą lepiej zrozumieć procesy, w wyniku których kształtowały się inne skaliste ciała niebieskie - między innymi Ziemia.

Zmiana polityki finansowej Steam

Developerzy zarobią więcej pieniędzy z gier wydanych na platformie Steam, choć skorzystają jedynie właściciele najbardziej dochodowych tytułów. Do tej pory Valve pobierało 30% prowizji od każdej transakcji na Steamie. W wyniku najnowszych zmian, gry mieszczące się w przedziale 10-50 milionów dolarów będą skutkować jedynie 25% potrąceniem, a gry o wartości sprzedaży powyżej 50 milionów dolarów - tylko 20%. To pierwsza tak istotna zmiana polityki finansowej w historii platformy.

Nowe tanie dyski SSD od Samsunga

Samsung zaprezentował nową serię dysków półprzewodnikowych, oznaczonych numerem 860 QVO. Stworzone w oparciu o 4-bitowe kości V-NAND są ważnym krokiem na drodze rozpowszechnienia dysków SSD na rynku konsumenckim - dyski mają mieć pojemność od 1 do 4 TB i będą cechować się rozsądną i przystępną ceną.

Znamy datę kolejnej rozprawy Qualcomm kontra Apple

Na początku listopada Qualcomm pozwał Apple o udostępnianie Intelowi prywatnego kodu bez zgody. Dziś poznaliśmy datę rozprawy - termin wyznaczono na 15 kwietnia 2019. Wojna dwóch znanych marek z branży IT trwa zatem w najlepsze - we wrześniu Qualcomm oskarżył Apple o wykradanie technologii związanej z łącznością bezprzewodową. Według Qualcommu Apple robiło to by móc się usamodzielnić i zerwać współpracę.

Blog Comments powered by Disqus.