Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 21.10.2018

Przemysław Kocięcki
Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 21.10.2018

Jak co tydzień, przyszła pora na podsumowanie najciekawszych wydarzeń ostatnich dni.

Discord otwiera cyfrowy sklep z grami

Pierwotnie sklep był dostępny jedynie dla 50 tysięcy wybranych Kanadyjczyków. Teraz sklep został otwarty globalnie, choć wciąż znajduje się w fazie testów. Discord stąpa po grząskim gruncie - rynek jest całkowicie zdominowany przez platformę Steam. Nowemu dystrybutorowi cyfrowych dóbr może być ciężko przebić się ze swoją ofertą, zwłaszcza że Steam od niedawna oferuje już to, w czym specjalizuje się Discord - rozbudowany czat głosowy.

Microsoft przejmie GitHuba - unijna komisja nie zgłosiła zastrzeżeń

Microsoft o planach kupienia GitHuba informował już w czerwcu. Teraz firma dostała zielone światło od Komisji Europejskiej - unijne organy antymonopolowe zajmujące się badaniem stopnia szkodliwości efektów porozumień zawieranych przez duże firmy nie dopatrzyły się żadnych negatywnych skutków przejęcia GitHuba.

Nowa aktualizacja Chrome

Chrome otrzymało aktualizację opatrzoną numerem 70. Google po licznych sprzeciwach ze strony użytkowników zdecydowało się cofnąć funkcjonalność wprowadzoną w poprzedniej wersji. Mowa o automatycznym logowaniu do aplikacji takich jak YouTube czy Gmail, jeśli osoba zalogowała się na swoje konto Google w przeglądarce. Aktualizacja wprowadza także wsparcie dla aplikacji PWA, czyli specjalnych stron traktowanych przez Windows 10 i Androida jak natywne aplikacje desktopowe lub mobilne.

Tesla kupuje ziemię w Chinach

Przedsiębiorstwo znane z produkcji samochodów elektrycznych poinformowało o zakupie 86 hektarów ziemi w Szanghaju. Na kupionym obszarze ma powstać trzecia fabryka firmy, Gigafactory 3. Dzięki produkcji niektórych części w Szanghaju, Tesla oszczędzi na podatkach importowych w wypadku prowadzenia sprzedaży samochodów w Chinach. Chiny posiadają największy na świecie rynek aut elektrycznych, dzięki czemu Tesla może zredukować koszty nawet o 30%.

Konferencja Huawei - smartfony Mate 20

Huawei zaprezentowało nową linię swoich flagowców, Mate 20 w wersji podstawowej, Pro, X oraz RS. Ciekawostką jest model X przeznaczony dla graczy - telefon posiada wpinany pad kierunkowy, dzięki czemu urządzenie przypomina przenośną konsolę do gier. Cena najtańszych modeli telefonów na polskim rynku sięga 2999 złotych.

Kyocera przedstawiła najcieńszy smartfon na świecie

Japońska Kyocera stworzyła najcieńszego na świecie smartfona typu companion phone, stanowiącego podręczne uzupełnienie zwykłego smartfona. KY-01L posiada jedynie podstawowe funkcje telefonu - pozwala na wykonywanie połączeń i wysyłanie wiadomości, posiada monochromatyczny ekran i nie posiada aparatu. Telefon ma zaledwie 5,3 mm grubości i waży 47 gramów.

Ruszyła sprzedaż Vectora firmy Anki

Milusiński robot domowy, o którym pisaliśmy w sierpniu trafił do sprzedaży. Miesięczna zbiórka pieniędzy zorganizowana na Kickstarterze okazała się wielkim sukcesem firmy - w sumie zebrano ponad 1,8 miliona dolarów. Cena robota to 249 dolarów. Niestety, Anki nie prowadzi sprzedaży w Polsce.

MIT zainwestuje miliard dolarów w przyszłość związaną z AI

Instytut Technologiczny Massachusetts zamierza przeznaczyć miliard dolarów na powołanie do życia szkoły MIT College of Computing. Jej celem ma być prowadzenie badań, które pozwolą wykorzystać sztuczną inteligencję we wszystkich dziedzinach nauki wykładanych na uczelni - między innymi w biologii, chemii czy historii.

Huawei pracuje nad składanymi smartfonami

Richard Yu, CEO Huawei, w wywiadzie dla Digital Trends poinformował, że nie odda Samsungowi rynku bez walki. Huawei - podobnie jak Samsung - ma zamiar stworzyć składanego smartfona. Pikanterii dodaje fakt, że telefon ma działać w sieci 5G. Pozostaje zaczekać do przyszłego roku - "składaki" obydwu firm mają zadebiutować już w 2019.

Włamanie do bazy healthcare.gov

Hakerzy włamali się do bazy healthcare.gov - amerykańskiej strony rządowej odpowiedzialnej za ubezpieczenia zdrowotne obywateli. Hakerzy za pośrednictwem narzędzia, z którego korzystają pośrednicy w celu indywidualnego dopasowania formy ubezpieczenia, byli w stanie uzyskać dostęp do danych 75 tysięcy osób. Nie poinformowano jednak do jakich konkretnie danych mieli wgląd przestępcy.

Blog Comments powered by Disqus.