Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 22.07.2018

Przemysław Kocięcki
Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 22.07.2018

Pora na kolejne podsumowanie ciekawostek z branży IT z minionego tygodnia.

  1. Google otrzymało od Komisji Europejskiej 90 dni na zmianę swojej polityki biznesowej, polegającej na wykorzystywaniu swojej potęgi rynkowej do promowania własnych produktów. Chodzi konkretnie o zaprzestanie integracji Androida z wyszukiwarką Google i niezmuszanie producentów do instalowania w smartfonach przeglądarki Chrome i aplikacji Google Play. Jeśli Google się nie dostosuje, gigantowi grożą ogromne kary finansowe.
  2. Corning przedstawił nową wersję swojego hartowanego szkła, Gorilla Glass 6. Szkło w warunkach testowych sprawdza się dwukrotnie lepiej niż Gorilla Glass 5. Pierwsze telefony z GG6 powinny pojawić się na rynku w przyszłym roku.
  3. Subskrybenci programu Prime mieli możliwość skorzystania z licznych obniżek i ofert specjalnych w ramach Amazon Prime Day. Największą popularnością, podobnie jak podczas Black Friday, cieszył się wszelkiej maści sprzęt elektroniczny - smartfony, telewizory czy komputery.
  4. Dobiega końca dwudniowe krakowskie wydarzenie dla graczy, Cracow Game Days. Gracze mieli podczas weekendu możliwość wzięcia udziału w wielu turniejach e-sportowych, mogli zaprezentować swoje cosplaye, a także zagrać w przepdremierowe wersje wybranych tytułów (m.in. Insomnia: The Ark czy Ignis). Goścmi specjalnymi wydarzenia byli między innymi Grupa Filmowa Darwin, Waksy, Awięc oraz Fangotten z GRYOnline.
  5. Reddit testuje chatroomy. Pokoje czatowe pozwolą całym społecznościom wybranych subredditów na prowadzenie rozmowy w czasie rzeczywistym. Docelowo moderator każdego subreddita będzie miał możliwość utworzenia chatroomu dla swojej społeczności - w tej chwili chatroomy posiadają tylko wybrane subreddity.
  6. Blue Origin, prywatna firma zajmująca się lotami kosmicznymi, odniosła kolejny sukces. Ich rakieta wielokrotnego użytku, New Shepard, została wyniesiona na wysokość 119 km i bezpiecznie wróciła na Ziemię. Kapsuła załogowa spadała powoli dzięki zamontowanym spadochronom i wylądowała kilka minut później. Firma chce w niedługim czasie umożliwić komercyjne loty kosmiczne.
  7. Google zamierza połączyć kolejnym kablem Stary Kontynent z Nowym. Projekt Dunant zakłada utworzenie i oddanie do użytku do roku 2020 kolejnej paczki światłowodów, które mają usprawnić wymianę informacji między Europą a Stanami Zjednoczonymi.
  8. Producenci zaprezentowali pierwsze modele tańszych płyt głównych obsługujących procesory Ryzen 2000. Płyty oparte są na chipie AMD B450 i stanowią tańszą alternatywę dla X470.
  9. Pojawił się groźny, wieloplatformowy malware atakujący zarówno Windowsa jak i Linuksa. Program jest w stanie ściągać pliki na zainfekowany komputer, a także pobierać z komputera pożądane dokumenty. Może też wykonywać skrypty PowerShell, przez co może zostać wykorzystany do ściągnięcia innych szkodliwych programów.
  10. Facebook niedawno zrezygnował z pomysłu uruchomienia sieci dronów, których celem miałoby być dostarczenie szybkiego internetu na tereny, na których nie ma do niego dostępu. Nie oznacza to jednak, że Facebook porzucił plan zapewniający wszystkim powszechny dostęp do sieci - nowa strategia zakłada wykorzystanie w tym celu sieci satelitów. Podobne plany ma firma SpaceX, która pierwszego satelitę wystrzeliła już w lutym tego roku.

Zdjęcie: Pixabay

Blog Comments powered by Disqus.