Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 23.09.2018

Przemysław Kocięcki
Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 23.09.2018

Minął tydzień, a to oznacza kolejne zestawienie najciekawszych wydarzeń z branży IT.

Hyper stworzył najmocniejszy powerbank na świecie

Firma Hyper zaprezentowała HyperJuice - zdaniem producenta to najmocniejsza bateria przenośna oparta o USB-C na świecie. Pojemność baterii to oszałamiające 27000 mAh, natomiast maksymalna moc wyjściowa to 130W. Powerbank może ładować 3 urządzenia jednocześnie. Hyper w celu pozyskania środków na rozwój produktu rozpoczął trwającą do połowy października kampanię na Kickstarterze.

SpaceX wyśle miliardera w podróż wokół Księżyca

Japończyk Yusaku Maezawa będzie pierwszą prywatną osobą, która okrąży Księżyc w ramach kosmicznych komercyjnych lotów pasażerskich. Miliarder ogłosił, że chce ze sobą zabrać 6-8 znanych artystów związanych z szeroko pojętą sztuką, w zamian oczekując stworzenia dzieł opartych o insipirujące, kosmiczne przeżycia. Misja według optymistycznych szacunków ma wystartować w 2023 roku.

Twórcy botnetu Mirai unikną więzienia

Amerykański wymiar sprawiedliwości, w związku z dobrą współpracą 3 przestępców z FBI, zawiesił ich początkową karę 5 lat pozbawienia wolności. W zamian wyznaczył im po 2500 godzin prac społecznych, które mają w głównej mierze polegać na dalszej pomocy organom rządowym w walce z cyberprzestępczością.

Pozycja PewDiePie w rankingu popularności na YouTube zagrożona

Felix Kjellberg aka PewDiePie to najbardziej rozpoznawany YouTuber na świecie. Od wielu lat pozostawał właścicielem najczęściej subskrybowanego kanału na YouTube, ale wkrótce może się to zmienić za sprawą goniącego go w rankingu kanału T-Series. T-Series to indyjski serwis publikujący indyjską muzykę. Popularność marki może tłumaczyć populacja Indii sięgająca prawie 1,5 miliarda, choć pojawiają się spekulacje na temat kupowania subskrybcji przez firmę.

Aktualizacja iOS

Apple udostępniło wersję numer 12 swojego mobilnego systemu operacyjnego. Aktualizacja między innymi zwiększa szybkość działania urządzeń, posiada lepsze wsparcie technologii AR i pozwala tworzyć Memoji - spersonalizowane, animowane awatary.

Angry Birds w AR

Firma Rovio Entertainment odpowiedzialna za popularną grę mobilną Angry Birds postanowiła stworzyć nową wersję gry opartą o technologię rzeczywistości rozszerzonej. Gra będzie możliwa jedynie dzięki goglom Magic Leap.

Głośniki Echo częścią systemu chroniącego dom

Amazon dodał kilka funkcji, nazwanych zbiorczo Alexa Guard, do swoich popularnych głośników Echo. Podczas naszej nieobecności Alexa Guard będzie nasłuchiwać w domu podejrzanych dźwięków (rozbijane szkło, dźwięk zainstalowanego alarmu). Jeśli je usłyszy - wyśle powiadomienie na telefon. Ponadto Alexa Guard będzie mógł w domach z inteligentnym oświetleniem gasić i zapalać światło w pomieszczeniach imitując przebywanie domowników w mieszkaniu.

Valve zacznie moderowanie komentarzy na prywatnych grupach dyskusyjnych

Dotychczas kwestia moderowania wpisów na forach poszczególnych gier leżała całkowicie w rękach developerów danej gry. Zgodnie z zapowiedzią Valve, od 25 września ma się to zmienić. Od teraz komentarze zgłaszane przez użytkowników Steam będą trafiały do kolejki moderacji Valve. System jest opcjonalny - developer będzie mógł sam zdecydować czy chce angażować moderatorów Valve do sprawdzania komentarzy umieszczanych na stronie społeczności jego gry.

Lyft z ponad miliardem przewozów

Główny konkurent Ubera, działający na rynku amerykańskim i kanadyjskim, pochwalił się ponad miliardem przewozów. To ogromne osiągnięcie, choć Uber dzięki działalności międzynarodowej odnotowuje dziesięciokrotnie lepsze wyniki. Na początku roku Lyft otworzył biuro w Niemczech, co może sugerować chęć podboju Europy.

Japońska giełda kryptowalut na celowniku hakerów

Hakerzy ukradli z japońskiej giełdy Zaif ponad 60 milionów dolarów w wirtualnych tokenach. Do kradzieży doszło 14 września, ale o sprawie poinformowano dopiero we wtorek. To nie pierwszy taki wypadek - niedawno celem padł Coincheck, który stracił aż 530 milionów dolarów.

Blog Comments powered by Disqus.