Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 25.11.2018

Przemysław Kocięcki
Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 25.11.2018

Jak co tydzień w niedzielę, streszczamy najciekawsze wydarzenia z branży IT.

Pierwszy lot jonolotu

Badacze z MIT przeprowadzili pierwsze udane loty samolotu napędzanego wiatrem jonowym. Jonolot nie posiada żadnych ruchomych części - brak turbin i śmigieł czyni go więc obiecującym wynalazkiem, który w przyszłości może zastąpić hałaśliwe drony. Jonolot ma olbrzymi potencjał, jednak wciąż znajduje się w bardzo wczesnej fazie rozwoju, dlatego na nową generację dronów przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Czarny piątek 2018

Jak co roku po amerykańskim Święcie Dziękczynienia odbył się czarny piątek - dzień wyprzedaży rozpoczynający okres przedświątecznych zakupów. Czarny piątek od kilku lat jest organizowany także w naszym kraju, więc na okazjach organizowanych zarówno przez sklepy stacjonarne, jak i internetowe, mogli skorzystać również Polacy.

Mobilna aplikacja Tumblr znika z AppStore

Mobilna aplikacja popularnej platformy mikroblogowej Tumblr została usunięta przez Apple ze sklepu AppStore. Powodem było naruszenie regulaminu dotyczące publikacji pornografii dziecięcej. Użytkownicy mogą za pośrednictwem Tumblr wgrywać na serwer dowolne obrazki i choć serwis posiada narzędzia filtrujące zdjęcia łamiące regulamin, to nie okazały się one wystarczającym zabezpieczeniem. Tumblr zapewnia, że wszystkie treści niezgodne z prawem są usuwane natychmiast po wykryciu, jednak Apple takie tłumaczenie nie satysfakcjonuje.

Trwają ataki na strony WordPress korzystające z AMP

Jeśli korzystasz z wtyczki Accelerated Mobile Pages (AMP) zwiększającej szybkość ładowania stron WordPress na urządzeniach mobilnych, nie zwlekaj z aktualizacją wtyczki do najnowszej wersji. Trwa zautomatyzowany atak wykorzystujący podatność znalezioną w starszej wersji AMP, dzięki której każdy zarejestrowany użytkownik może wykonywać nieautoryzowane działania. Podatność jest wykorzystywana do tworzenia nowych kont administracyjnych i instalowania backdoorów. Łatka 0.9.97.20 usuwa podatność.

YouTube wznawia akcję informacyjną na temat tzw. ACTA 2

Unijna dyrektywa zawierająca dwa kontrowersyjne zapisy doczekała się kolejnej akcji informacyjnej ze strony YouTube. Tym razem serwis postanowił wyświetlić użytkownikom okienko z informacją o Artykule 13 zawartym w dyrektywie - okno zawiera odnośnik pozwalający zapoznać się z konsekwencjami wprowadzenia dyrektywy w życie.

Wielka Brytania z autonomicznymi autobusami do 2021 roku

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił ambitny plan, zgodnie z którym do 2021 roku na ulicę wyjechać mają bezzałogowe autobusy i taksówki. Na ten cel rząd zamierza przeznaczyć w sumie 25 milionów funtów. W pierwszej fazie w każdym pojeździe wciąż będzie obecny kierowca, jednak docelowo transport publiczny Wielkiej Brytanii ma działać bez ich pomocy.

Instagram walczy z fałszywymi lajkami

Instagram do niedawna starał się na bieżąco usuwać z systemu fałszywe konta. Teraz politykę serwisu rozszerzono również na polubienia materiałów, komentarze i obserwatorów. Instagram chce w ten sposób zmniejszyć wpływ internetowych trolli na kształtowanie opinii zwykłych ludzi czerpiących wiedzę z mało wiarygodnych źródeł, a także ograniczyć wprowadzanie klientów w błąd rzekomą dużą popularnością marki czy produktu.

Bańka pękła? Wartość Bitcoina ostro w dół, inne kryptowaluty również tracą

Powód do zmartwień mają wszyscy inwestujący w wirtualne waluty oparte o blockchain, a w szczególności - w Bitcoina. Wartość BTC na przestrzeni ostatnich dni spadła do 14 tysięcy złotych za sztukę - to najniższa zanotowana wartość od września 2017. Jeszcze na początku tygodnia BTC można było kupić za 17 tysięcy złotych, a na początku miesiąca - 24 tysiące.

Troje sparaliżowanych ludzi bezproblemowo korzystało ze zwykłych komputerów

Zgodnie z raportem opublikowanym w PLOS, dzięki wykorzystaniu implantu BrainGate, osoby sparaliżowane od szyi w dół mogą bez problemu korzystać ze zwykłych komputerów. Badani niepełnosprawni bez trudu robili zakupy przez internet i przeglądali pocztę elektroniczną - korzystanie z komputera za pośrednictwem implantu było dla nich zupełnie naturalne.

Wyciek danych w Amazonie

Dane klientów Amazonu - imiona i adresy mailowe - zostały przypadkowo upublicznione w internecie w wyniku "usterki technicznej". Nie wiadomo ilu klientów padło ofiarą usterki, ani kto miał dostęp do informacji - Amazon nie przedstawił szczegółów, a jedyną informacją o wycieku był mail wysłany do wszystkich poszkodowanych.

Blog Comments powered by Disqus.