Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 26.08.2018

Przemysław Kocięcki
Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 26.08.2018

Minął kolejny tydzień - poświęćmy więc chwilę na prześledzenie najciekawszych wydarzeń z ostatnich dni.

Galaxy Note 9 trafił do sklepów

Nowy flagowiec Samsunga, Galaxy Note 9, wreszcie zawitał na sklepowych półkach. Jedną z większych nowości jest wyposażenie rysika S-Pen w moduł Bluetooth. Cena telefonu w dniu premiery do nieco ponad 4000 zł.

Apple usuwa aplikacje z chińskiego AppStore

Firma Apple została skrytykowana przez chiński rząd za bierność w egzekwowaniu porozumienia, na mocy którego Apple może działać w Chinach. Mimo wprowadzenia odpowiednich zapisów w regulaminie, AppStore wciąż jest pełen aplikacji, które z punktu widzenia chińskiego prawa są nielegalne. Apple podjęło odpowiednie kroki i usunęło ze sklepu ponad 25 tysięcy aplikacji - głównie tych poświęconych hazardowi.

Pierwszy w historii obraz stworzony przez AI zostanie wystawiony na aukcji

Sztuczna inteligencja autorstwa programistów z Obvious Art tworzy portrety fikcyjnej rodziny Belamy. Edmond Belamy będzie pierwszym w historii obrazem stworzonym przez AI, który trafi na aukcję w prestiżowym domu aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku. Nie będzie to jednak pierwszy sprzedany obraz stworzony przez AI - kilka miesięcy temu programistom udało się sprzedać inne dzieło z tej nietypowej kolekcji za 12 tysięcy dolarów.

Prezentacja nowej serii kart graficznych Nvidia dla graczy

Nvidia zaprezentowała wreszcie nowe układy graficzne przeznaczone dla graczy. To RTX 2070, 2080 i 2080 Ti. Na jesieni poznamy też szczegóły tańszych wariantów, bardziej przyjaznych portfelom klientów - między innymi GTX 2060. Zachowanie nazwy GTX sugeruje, że karta nie będzie wspomagała Ray Tracingu, w przeciwieństwie do pozostałych modeli.

Facebook zacznie oceniać użytkowników

Choć użytkownicy Facebooka od dawna mogą zgłaszać wpisy łamiące standardy społeczności, to funkcja często była nadużywana. W efekcie pracownicy FB mieli więcej pracy, a sprawdzanie zgłoszeń trwało dłużej. Niedługo ma się to zmienić za sprawą nowej funkcji, która pozwoli systemowi oznaczać użytkowników jako "godnych zaufania". Użytkownicy często zgłaszający treści nie łamiące regulaminu będą dla serwisu mniej wiarygodni, a ich raporty mniej znaczące.

Większa dostępność gier dla Linuxa dzięki odświeżonej wersji Steam Play

Valve udostępnił użytkownikom Linuxa betę nowej wersji Steam Play, która ma pozwalać na uruchomienie większości gier z Windows bezpośrednio z klienta Steam. W tym celu Steam korzystać będzie z Protona - zmodyfikowanej dystrybucji Wine, działającej w oparciu o API Vulkan, będącym wieloplatformowym odpowiednikiem DirectX.

Wyciek danych w T-Mobile

T-Mobile stało się celem ataku hakerów. W wyniku działań przestępców doszło do wycieku danych około 2 milionów użytkowników sieci. Wyciekły podstawowe dane personalne - imiona, numery telefonów, adresy e-mail, numery kont. Bardziej wrażliwe dane, jak hasła czy numery PESEL nie zostały przechwycone. T-Mobile wysłało stosowną wiadomość do wszystkich użytkowników, którzy mogli być narażeni na upublicznienie ich danych.

Netflix nie chce już płacić Apple

Netflix w poszukiwaniu zysków decyduje się na nowe rozwiązanie, dzięki któremu nie będzie musiał płacić Apple prowizji - a nie są to małe pieniądze, bo od każdej nowej subskrypcji firma musi odprowadzić aż 30%, a od każdej odnowionej 15%. Netlfix testuje nową funkcjonalność - zamiast realizować płatność za pośrednictwem AppStore, aplikacja będzie przekierowywać użytkownika na mobilną wersję strony internetowej.

Xiaomi Pocophone F1 - na razie tylko w Indiach

Xiaomi pochwaliło się nowym, budżetowym telefonem. Urządzenie zdaje się deklasować konkurencję pod względem stosunku jakości do ceny. Z ceną 300 dolarów, Pocophone F1 stanowi najtańszy telefon z procesorem Snapdragon 845 na rynku. Telefon na początku ma być sprzedawany jedynie w Indiach, gdzie Xiaomi cieszy się największą popularnością.

IMAX i Google zawieszają współpracę nad projektem kamery VR

Celem współpracy było stworzenie kamery pozwalającej nagrywać 360-stopniowy obraz wysokiej jakości, który miałby pozwolić producentom na tworzenie filmów opartych o VR. Decyzja o wstrzymaniu projektu została prawdopodobnie podjęta przez Google, które zamierza skupić się na rozwoju technologii rzeczywistości rozszerzonej (augmented reality), a nie wirtualnej.

Blog Comments powered by Disqus.