Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 28.10.2018

Przemysław Kocięcki
Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 28.10.2018

Minął kolejny tydzień - podsumujmy więc warte uwagi wydarzenia IT.

IBM kupuje Red Hata za 34 miliardy dolarów

IBM ogłosił, że zamierza przejąć firmę Red Hat znaną przede wszystkim z dystrybucji Linuksa Red Hat Linux. Kwota zakupu to 34 miliardy dolarów, co czyni transakcję nie tylko największą w historii IBM, ale i trzecią największą w historii amerykańskich przedsiębiorstw informatycznych.

Obraz stworzony przez AI sprzedany za 432 tysiące dolarów

Portret Edmonda De Bellamy, wystawiony w prestiżowym nowojorskim domu aukcyjnym Christie's, został sprzedany za 432 tysiące dolarów. Cena znacznie przekroczyła założenia programistów z Obvious Art, którzy na podstawie wcześniej sprzedanych obrazów oszacowali wartość portretu na 10-12 tysięcy dolarów.

Microsoft finalizuje zakup GitHuba

O planach przejęcia GitHuba przez Microsoft wiemy już od czerwca. Po pozytywnym rozpatrzeniu sprawy przez europejskie organy antymonopolowe, dopięcie porozumienia było już jedynie kwestią czasu. W piątek Microsoft oświadczył, że transakcja została sfinalizowana - za przejęcie zapłacono 7,5 miliarda dolarów.

Facebook podejmie walkę z TikTok

Po przejęciu Musical.ly przez chińskiego giganta ByteDance i przemianowaniu aplikacji na TikTok, użytkownicy nie kryli niezadowolenia takim obrotem spraw. Facebook postanowił wykorzystać okazję i z aplikacją Lasso spróbuje przejąć część rynku. Aplikacja ma być skierowana do nastolatków i podobnie jak Musical.ly pozwoli na tworzenie krótkich filmów synchronizujących muzykę z ruchem ust (ang. lip sync).

Włosi karają Apple i Samsunga

Włoski odpowiednik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał firmy Apple i Samsung za nieuczciwe praktyki i wprowadzanie klientów w błąd. Chodzi między innymi o uszkodzenia telefonów spowodowane instalacją najnowszych wersji oprogramowania. Starsze modele telefonów miały problem z działaniem po aktualizacji - bateria szybciej się rozładowywała, a procesor pracował na większych obrotach. Według włoskiego urzędu, firmy nie poinformowały użytkowników o możliwych negatywnych konsekwencjach aktualizacji software'u, w związku z czym każda z firm musi zapłacić karę (Apple - 10 milionów Euro, Samsung - 5 milionów Euro).

Qualcomm prezentuje chip Snapdragon 675

Qualcomm przedstawił nowy chip przeznaczony dla urządzeń mobilnych klasy średniej. Snapdragon 675 wypada pod względem wydajności lepiej niż zaprezentowany kilka miesięcy wcześniej Snapdragon 710 oraz 670. Chip ma umożliwić tańszym telefonom korzystanie z trzech aparatów - pierwsze takie smartfony mogą pojawić się na rynku już w przyszłym roku.

YouTube zainwestuje w twórców treści edukacyjnych

YouTube zamierza przeznaczyć 20 milionów dolarów na wsparcie niezależnych twórców. O dofinansowanie będą mogli ubiegać się właściciele kanałów z przynajmniej 25 tysiącami subskrybcji. Wsparcie dotyczyć będzie osób tworzących wartościowe i merytoryczne filmy edukacyjne.

Ruszyła sprzedaż HTC Exodus 1

Exodus 1 to telefon wspierający zyskującą na popularności technologię blockchain. Smartfon posiada wbudowany bezpieczny portfel działający niezależnie od systemu Android, pozwalający przechowywać kryptowaluty. Telefon wyposażono w 6-calowy wyświetlacz HD, chip Snapdragon 845 i aparat 16 Mpix. Exodus 1 kosztuje 0,15 BTC (około 3500 złotych). Zgadza się, telefon można kupic jedynie za kryptowalutę.

Intel wciąż pracuje nad procesorami 10 nm

Procesory 9. generacji Intela nie okazały się tak przełomowe, jak niektórzy mogliby tego oczekiwać. Firma zdementowała plotki, jakoby miała porzucić projekt związany ze stworzeniem procesorów wykonanych w litografii 10 nm. Według planu, procesory Cannon Lake miały pojawić się już w 2016 roku, jednak Intel napotkał szereg komplikacji. Mimo przedłużających się badań, firma za pośrednictwem Twittera poinformowała, że prace wciąż trwają, a dokonane postępy wyglądają obiecująco.

HDD 15 GB od Western Digital

WD stworzyło najbardziej pojemny dysk HDD, mieszczący 15 GB plików. To o 1 GB więcej w stosunku do poprzedniego rekordzisty, ale o 1 GB mniej od zapowiedzianego w zeszłym roku dysku marki Seagate. Ultrastar DC HC620 w pierwszej kolejności trafi do klientów biznesowych.

Blog Comments powered by Disqus.