Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - koparka kryptowalut i inne - 29.07.2018

Przemysław Kocięcki
Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - koparka kryptowalut i inne - 29.07.2018

Minął kolejny tydzień - podsumujmy zatem najnowsze wydarzenia z branży.

Spectrum ukarany za niedotrzymane obietnice

Amerykański dostawca internetu, Spectrum, został zmuszony do zawieszenia lokalnej działalności przez władze stanu Nowy Jork. W 2016 roku Spectrum połączył siły z Time Warner Cable - warunkiem było dostarczenie szybkiego internetu do biedniejszych dzielnic. Obietnicy nie udało się zrealizować, więc rząd stanowy zdecydował się znaleźć dla swoich mieszkańców innego dostawcę, a od Spectrum domagać się będzie 3 milionów dolarów odszkodowania.

Darmowa naprawa produktów Apple uszkodzonych w powodzi w Japonii

Apple zaoferowało darmową naprawę urządzeń tej marki wszystkim osobom, których sprzęt ucierpiał w wyniku niedawnej powodzi w Japonii. W grę wchodzą wszystkie urządzenia Apple - tablety, smartfony, komputery, zegarki, czy odtwarzacze audio. Okres darmowej naprawy ma zakończyć się pod koniec września.

Site Isolation także w Firefox

Mozilla zamierza zaktualizować swoją przeglądarkę Firefox i wyposażyć ją w odpowiednik funkcji Site Isolation wprowadzonej niedawno w Chrome. Celem funkcji jest zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników poprzez delegowanie każdej odwiedzanej witryny do oddzielnego procesu w systemie. W Chrome funkcja zmniejszyła wydajność przeglądarki o kilkanaście procent. W Firefoxie możemy spodziewać się podobnych rezultatów. Spadki wydajności będą tym wyraźniejsze, im więcej kart jednocześnie uruchomimy.

Koparki kryptowalut znikają z Google Play

Google zaczyna blokowanie w Google Play aplikacji kopiących kryptowaluty. Programy pisane przez amatorów w żaden sposób nie kontrolowały ilości wykorzystywanej mocy obliczeniowej, przez co smartfony pracowały nieustannie na najwyższych obrotach. W efekcie telefony ulegały fizycznym uszkodzeniom - najbardziej cierpiała bateria, która szybko traciła całą swoją pojemność. Google podjęło drastyczny krok i w celu ochrony swoich użytkowników zacznie usuwać wszystkie aplikacje tego typu ze swojego sklepu.

Zmowa cenowa producentów sprzętu RTV i AGD

Unia Europejska nałożyła karę finansową o łącznej wysokości 111 milionów Euro na kilku dużych producentów sprzętu użytku domowego za tzw. price fixing, czyli zmowę cenową. Obciążeni zostali Asus, Denon & Marantz, Pioneer i Philips. Zmowa polegała na wymuszeniu na sprzedawcach ich sprzętu pewnych minimalnych cen, jakich sprzedawcy mieli żądać za ich produkty. Producenci za współpracę z władzami UE otrzymali taryfę ulgową, dzięki czemu ich kary są o 40-50% niższe.

BitDefender pomaga ofiarom LockCrypt

Popularny swego czasu ransomware o nazwie LockCrypt został zdekodowany przez firmę BitDefender. Niestety, chodzi jedynie o jego starszą wersję, która szyfrowała pliki dysku za pomocą rozszerzenia .1btc - po sieci krąży nowa wersja programu szyfrująca w .BI_D i na nią wciąż ratunku nie ma. Użytkownicy z plikami zaszyfrowanymi starą wersją LockCrypt mogą pobrać deszyfrator ze strony BitDefender i odzyskać swoje pliki.

AI wybierze godzinę aktualizacji Windows

Rośnie ilość zastosowań sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Microsoft zapowiedział, że w najnowszej aktualizacji systemu technologia ta będzie analizować sposób, w jaki użytkownik korzysta z komputera. Dzięki tym informacjom sztuczna inteligencja obliczy kiedy użytkownik korzysta z komputera w najmniejszym stopniu i wykorzysta ten czas do zaktualizowania systemu do najnowszej wersji w najmniej inwazyjny sposób.

Qualcomm wycofuje się z przejęcia NXP

Amerykańska firma Qualcomm w 2016 roku wyraziła chęć wykupienia holenderskiego NXP Semiconductors za 47 mld dolarów. Proces wymagał uzyskania zgody kilku regulatorów - jednym z nich były Chiny. Po 2 latach ciągłego opóźniania i odwlekania wydania zgody przez chińskie organy, Qualcomm orzekł, że ma dość zabawy w kotka i myszkę i woli zapłacić ustalone 2 mld dolarów kary i zerwać umowę.

Ostatnia beta Androida P gotowa do pobrania

Google udostępniło ostatnią, czwartą betę najnowszego Androida. System mogą testować posiadacze smartfonów Google Pixel, a także wybranych modeli smartfonów partnerów Google. Android 9.0 ma obsługiwać kilka nowych gestów, zapewnić jednoczesną obsługę kilku kamer, a także udostępnić moduł nawigacji wewnątrzbudynkowej. Finalna wersja systemu Android P ma zagościć w nowych smartfonach od sierpnia.

Sensor 48 Mpix od Sony

Sony zaprezentowało nowy sensor obrazu IMX586 o rekordowej w przypadku smartfonów rozdzielczości 48 Mpix, który już wkrótce ma trafić do pierwszych telefonów. Chip pozwoli na wykonywanie jeszcze bardziej dokładnych zdjęć, a za wysoką jakość ma odpowiadać zastosowanie poczwórnej wersji filtru Bayera.

Zdjęcie: Pixabay

Blog Comments powered by Disqus.