Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 30.09.2018

Przemysław Kocięcki
Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 30.09.2018

Kolejny tydzień za nami, a to oznacza podsumowanie najciekawszych wydarzeń z branży IT.

Poważna luka w kodzie FB - 50 milionów narażonych kont

Inżynierom z zespołu Facebooka udało się odkryć lukę pozwalającą na przejęcie tokenu uwierzytelniającego do kont, których właściciele korzystali z funkcji "wyświetl jako". Narażonych zostało 50 milionów kont. Ze względów bezpieczeństwa Facebook deaktywował tokeny, powodując wylogowanie z serwisu dużej ilości użytkowników.

SiriusXM przejmuje Pandorę za 3,5 miliarda dolarów

Radio satelitarne SiriusXM sfinalizowało transakcję, na mocy której stanie się właścicielem serwisu Pandora, służącego do streamowania muzyki. Baza użytkowników Pandory liczy 70 milionów i stanowi dwukrotność liczby użytkowników Siriusa. Sirius zapowiada, że nie zamierza uśmiercać zakupionego serwisu.

Microsoft od listopada przestanie wspierać klasycznego Skype

Microsoft pierwotnie planował wyłączenie klasycznej wersji popularnego komunikatora już na początku września tego roku. Po zetknięciu się z falą krytyki ze strony użytkowników, firma postanowiła wycofać się ze swoich planów na czas nieokreślony. Teraz już wiemy, że tego czasu został dokładnie miesiąc - jeśli Microsoft ponownie nie zmieni planów, klasyczny Skype przestanie działać z dniem 1 listopada.

20 lat Google

Google obchodzi 20. rocznicę istnienia. Choć oficjalnie rocznica wypadła 3 tygodnie temu, firma co roku celebruje ją dopiero pod koniec miesiąca - dokładnie 27 września. Na przestrzeni lat firma urosła do niesamowitych rozmiarów. Dziś Google jest właścicielem między innymi popularnej usługi poczty elektronicznej Gmail, serwisu wymiany wideo YouTube, przeglądarki internetowej Chrome i systemu operacyjnego Android przeznaczonego dla urządzeń mobilnych.

Epic usuwa subtelną animację piersi z Fortnite

Developerzy z Epic odpowiedzialni za popularną grę online Fortnite w jednej z ostatnich łatek dodali animację piersi kobiecych postaci. Choć animacja była ledwie widoczna, a swoim niezbyt realistycznym zachowaniem idealnie wpasowywała się w klimat gry, wywołała poruszenie wśród społeczności, a Epic musiało zmierzyć się z falą krytyki. Developerzy zdecydowali o usunięciu animacji, którą nazwano "wstydliwą". Ponadto stwierdzono, że animacja w ogóle nie miała pojawić się w grze - jej obecność była wynikiem błędu.

Mozilla rusza z serwisem Firefox Monitor

Firefox Monitor powstał we współpracy ze stroną Have I Been Pwned. Celem serwisu jest dostarczenie użytkownikowi informacji, czy w wyniku popularnych, masowych wycieków danych ucierpiał jego adres mailowy. Wystarczy wejść na stronę i wpisać adres swojego e-maila, a serwer po chwili poinformuje nas, czy ktoś mógł wejść w posiadanie powiązanego z tym adresem hasła.

Nowy teaser LG V40 ThinQ

W sieci pojawił się nowy film przedstawiający nadchodzącego smartfona LG V40 ThinQ. Telefon na tle konkurencji wyróżnia się zestawem 5 aparatów, dzięki którym wykonywane zdjęcia i filmy będą posiadały znacznie lepszą jakość.

Rozszerzenie Night Eye dla przeglądarek

W sieci pojawił się nowy, ciekawy dodatek dla przeglądarek - Night Eye. Rozszerzenie pozwala na zmianę motywu kolorystycznego dowolnej odwiedzanej strony na ciemniejszy, bardziej przyjazny dla wzroku - nawet wtedy, gdy sama strona nie daje takiej możliwości. Dodatek będzie szczególnie przydatny podczas odwiedzania w godzinach nocnych stron o bardzo wysokiej jasności i kontraście - np. Wikipedii.

macOS Mojave dostępny do pobrania

Apple udostępniło do pobrania najnowszą aktualizację systemu macOS nazwaną Mojave. Aktualizacja wprowadza między innymi opcjonalny, ciemny motyw kolorystyczny, automatyczne grupowanie podobnych plików na pulpicie i dodaje wyświetlanie ikonek favicon na kartach przeglądarki Safari.

Intel zapewnia, że jest w stanie zaspokoić rosnący popyt na procesory

Dynamiczny rozwój rynku komputerowego wiąże się ze wzrostem popytu na nowoczesne jednostki obliczeniowe, co z kolei rodzi pytanie, czy producenci sprzętu są gotowi na zaspokojenie potrzeb klientów. Dyrektor finansowy Intela, Bob Swan, nie pozostawia wątpliwości - firma dzięki poczynionym inwestycjom przez najbliższy rok nie będzie miała żadnych problemów z dostarczeniem użytkownikom końcowym swoich procesorów.

Blog Comments powered by Disqus.