Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 4.11.2018

Przemysław Kocięcki
Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 4.11.2018

Jest niedziela, a to oznacza, że minął kolejny tydzień i pora na podsumowanie najciekawszych wydarzeń z branży IT.

Google przeznaczy 25 milionów dolarów na wsparcie organizacji zajmujących się rozwojem AI

Google chce przyspieszyć rozwój sztucznej inteligencji - w tym celu zamierza przeznaczyć w sumie 25 milionów dolarów podmiotom, które zajmą się odkrywaniem nowych dziedzin, w których będzie można z powodzeniem wykorzystać AI. Jako przykłady dotychczasowych zastosowań AI Google podaje systemy wskazujące obszary lasu zagrożone wystąpieniem pożaru, systemy pozwalające przewidzieć wystąpienie powodzi czy systemy analizujące płacz dziecka i na tej podstawie określające, czy dziecku nie zagraża zamartwica (niedobór tlenu w organizmie).

Koniec paliwa w Kosmicznym Teleskopie Keplera

Po 9 latach dryfowania w przestrzeni kosmicznej, teleskopowi Keplera, którego zadaniem było odnajdowanie w kosmosie planet podobnych do Ziemi, skończyło się paliwo. NASA postanowiła więc wyłączyć urządzenie odpowiedzialne za wykrycie prawie 3/4 wszystkich znanych egzoplanet. KTK do wykrywania planet typu ziemskiego wykorzystywał zjawisko tranzytu, czyli przechodzenie planety przez tarczę gwiazdy, wokół której planeta orbitowała.

Pierwszy składany smartfon na świecie

Chińska firma Royole oficjalnie zaprezentowała pierwszy na świecie smartfon ze składanym ekranem, wyprzedzając tym samym Samsunga czy Huawei, które od dawna informowały o planach stworzenia podobnego urządzenia. FlexPai nie jest pozbawiony wad, ale z pewnością przyczyni się do rozpowszechnienia marki, która do tej pory znana była jedynie na rynku chińskim.

Waymo dostaje pozwolenie na testy bezzałogowych aut w Kaliforni

Waymo, marka stworzona przez Google i zajmująca się rozwojem autonomicznych samochodów, może rozpocząć testowanie swoich pojazdów na publicznych drogach Kalifornii. Jednocześnie Kalifornia staje się pierwszym stanem USA, który zezwolił na testowanie samochodów, w których nie są fizycznie obecni kierowcy.

Październikowa konferencja Apple - iPad Pro, MacBook Air i Mac mini

Na konferencji w Brooklynie Apple zaprezentowało odświeżone wersje kilku swoich urządzeń. iPad Pro stracił przycisk Home i otrzymał nowy chip A12X Bionic, MacBook Air jest cieńszy i lżejszy i posiada 13-calowy wyświetlacz Retina, a Maca mini wyposażono w sześciordzeniowy procesor i mocną, zintegrowaną kartę graficzną Intel UHD Graphics 630.

Chińska cenzura internetu może rozprzestrzenić się na resztę świata

Chiński internet znany jest z najbardziej restrykcyjnej cenzury na świecie. Według raportu freedomhouse.org, trend może rozprzestrzenić się na inne kraje - marki takie jak Google czy Apple podejmując współpracę z reżimem pokazują światu, że ograniczanie swobód obywatelskich nie jest wcale złe. Światowy internet staje się coraz bardziej ograniczony - rządy implementują prawa zwalczające serwisy publikujące tzw. fake news, a także żądają ograniczenia szyfrowania, by móc łatwiej kontrolować aktywność użytkowników w sieci.

BlizzCon 2018 - Diablo Immortal i Warcraft 3: Reforged

Blizzard rozpoczął coroczną konferencję BlizzCon. Fanom marki przybliżono plany rozwoju firmy oraz popularnych serii gier Blizzarda. Poinformowano między innymi o planach wydania mobilnej odsłony legendarnej gdy hack&slash, Diablo, a także o odświeżeniu kultowego RTSa, Warcraft 3 z dodatkiem The Frozen Throne.

Prywatne wiadomości użytkowników Facebooka wystawione na sprzedaż

Na czarny rynek trafiły wykradzione przez hakerów wiadomości 81 tysięcy użytkowników Facebooka. Nie doszło do włamania - hakerzy do przechwycenia wiadomości wykorzystali złośliwe roszerzenia do przeglądarek. Facebook poinformował, że szkodliwe wtyczki zostały już usunięte z repozytoriów, a organy ścigania powiadomione o zajściu.

Lenovo Z5 Pro - smartfon z wysuwanym aparatem

Lenovo pochwaliło się nowym smartfonem, idącym śladem Xiaomi Mi Mix 3 i Honor Magic 2, ale kosztującym znacznie mniej. To bezramkowy telefon pozbawiony wcięć w wyświetlaczu - firma mogła uzyskać taki efekt dzięki implementacji wysuwanego aparatu, a więc wykorzystując starą technologię wykorzystywaną z powodzeniem w telefonach z fizyczną klawiaturą.

Sztuczna inteligencja pomoże w kontroli ruchu na zewnętrznych granicach UE

Władze UE zamierzają wykorzystać sztuczną inteligencję by usprawić ruch w punktach granicznych. Osoby chcące przedostać się na drugą stronę granicy będą musiały odpowiedzieć przed kamerą na kilka pytań - system oceni wiarygodność odpowiadającej osoby i na tej podstawie zdecyduje, czy ją przepuścić, czy skierować na szczegółową kontrolę.

Blog Comments powered by Disqus.