Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 5.08.2018

Przemysław Kocięcki
Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 5.08.2018

Kolejny tydzień za nami - podsumujmy go.

Nokia zawarła umowę z T-Mobile w związku z 5G

Porozumienie warte 3,5 miliarda dolarów ma na celu zacieśnienie współpracy i bardziej efektywne wdrażanie rozwiązań 5G na rynek. Nokia dostarczy operatorowi sieci komórkowej technologię niezbędną do osiągnięcia celu, jakim jest objęcie siecią 5G całych Stanów Zjednoczonych.

Google chce wrócić do Chin

Po wycofaniu się Google z Chin w 2010 roku z powodu rządowego ultimatum mającego na celu ocenzurowanie przeglądarki Google, gigant z Mountain View uległ i zamierza dostosować się do wymagań chińskiego reżimu. Ocenzurowana wersja przeglądarki Google rozwijana jest pod hasłem projektu Dragonfly. Decyzja spotkała się z dezaprobatą światowej społeczności, ponieważ pokazuje, że gdy chodzi o duże pieniądze, korporacje nie przejmują się swobodami obywatelskimi.

Firefox z nowym logo

Mozilla zamierza odświeżyć logo swojej popularnej lisiej przeglądarki. W tym celu firma przedstawiła dwa różne warianty ikon i ma nadzieję na pomoc społeczności w podjęciu decyzji, który zestaw wybrać. Jednocześnie Mozilla zaznacza, że przedstawione grafiki nie są finalnymi wersjami i mogą się jeszcze zmienić.

NES Classic przebiło PS4 i Xbox One

Kultowa konsola Nintendo Entertainment System Classic niedawno wróciła do sprzedaży. Zgodnie z raportem z początku sierpnia, NES Classic była w czerwcu najlepiej sprzedającą się konsolą, wyprzedzając PS4, Xbox One i Nintento Switch. To pokazuje jak ogromny sentyment mają gracze do NESa. Konsola sprzedawana jest w pakiecie z kilkoma legendarnymi grami (Pac-Man, Super Mario Bros., Legend of Zelda) za 60 dolarów.

Włamanie na Reddita

Administracja Reddita poinformowała, że w czerwcu doszło do nieautoryzowanego dostępu do danych serwisu. Haker miał wgląd w kod strony, adresy mailowe, zhashowane hasła, pliki konfiguracyjne, a także w pełną kopię serwisu z lat 2005-2007. Do ataku haker wykorzystał połączenie socjotechniki z przechwytywaniem wiadomości SMS.

HP bug bounty

Hewlett Packard rozpoczęło program polowania na bugi w firmwarze swoich drukarek. W dobie rosnącego zagrożenia cyfrowego, gdy coraz częściej celem ataków padają routery czy kamery internetowe, HP postanowiło zwiększyć nakłady finansowe na bezpieczeństwo swoich urządzeń. Członkowie programu mogą otrzymać do 10.000 dolarów za każdą znalezioną lukę, a także symboliczną "nagrodę pocieszenia" za zgłoszenie podatności już znanej pracownikom firmy.

Aresztowano trzech ukraińskich hakerów, którzy wykradli dane z 15 milionów kart

Ukraińskim hakerom postawiono po 26 zarzutów. Odpowiedzą między innymi za masową kradzież danych z kart kredytowych, kradzież tożstamości i oszustwo telekomunikacyjne. Ofiarą przestępców padło ponad 100 amerykańskich firm, głównie z branży gastronomicznej i hotelarskiej.

Wartość Apple przekroczyła 1 bilion dolarów

Apple jest pierwszą - i jak na razie jedyną - amerykańską firmą, której wartość przekroczyła bilion dolarów. Niewiele firm na świecie może pochwalić się takim osiągnięciem. Biorąc jednak pod uwagę dynamikę rynku elektronicznego, trudno powiedzieć jak długo Apple utrzyma prestiżowy tytuł.

Musical.ly znika z rynku

Popularna aplikacja do dzielenia się krótkimi nagraniami wideo z podkładem dźwiękowym została wchłonięta przez platformę Tik Tok. W związku z połączeniem serwisów, musical.ly dostępny jest od teraz jedynie w aplikacji Tik Tok, pod nazwą "Tik Tok - W tym musical.ly". Konta użytkowników musical.ly oraz wszystkie udostępnione treści zostały połączone z danymi kont Tik Tok.

Fabryki TSMC wstrzymują pracę przez wirusa

Firma Taiwan Semiconductor Manufacturing - światowy lider produkcji chipów - padła celem hakerów. W wyniku ataku firma musiała zamknąć część zakładów - wiele z nich odzyskało sprawność dopiero po upływnie doby. Jeden dzień dla takiego producenta to milionowe straty i opóźnienia. Z chipów TSMC korzystają między innymi Apple, AMD czy NVIDIA.

Blog Comments powered by Disqus.