Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 7.10.2018

Przemysław Kocięcki
Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 7.10.2018

Jak co tydzień, podsumowujemy najciekawsze wydarzenia IT z ostatnich dni.

Chiny infiltrowały największe amerykańskie przedsiębiorstwa

Według ostatnich doniesień, chińczycy mieli instalować niewielkie mikrochipy w komputerach dużych amerykańskich przedsiębiorstw. Układy miały umożliwić otwarcie furtki pozwalającej na bezproblemowe połączenie hakerów z zainfekowanymi komputerami. Celem miało paść prawie 30 dużych firm - między innymi Amazon i Apple, które jednak stanowczo zaprzeczają rewelacjom.

Projekt Dragonfly na celowniku amerykańskiego rządu

Dragonfly, czyli ocenzurowana wersja przeglądarki Google mająca trafić na chiński rynek, spotyka się z narastającą falą krytyki. Do przeciwników dołączył wiceprezydent USA, Mike Pence - stwierdził, że Google w ten sposób przyłoży rękę do rozwoju i wzmocnienia komunistycznego reżimu.

Październikowa aktualizacja Windows 10 wstrzymana

Microsoft udostępnił nową wersję Windows 10, znaną dotychczas jako Redstone 5. Już kilka dni później zdecydował się jednak na wstrzymanie aktualizacji w związku z napływaniem licznych skarg na aktualizację. Użytkownicy twierdzą, że łatka usunęła część ich dokumentów. Inni skarżą się na problemy z połączeniem internetowym za pomocą aplikacji dostępnych w Microsoft Store.

Kolejny japoński łazik na asteroidzie

Japońska sonda kosmiczna Hayabusa2 w zeszłym tygodniu wypuściła w kierunku asteroidy Ryugu kolejnego łazika o nazwie MASCOT. Lądowanie zakończyło się sukcesem, a kilka dni temu na Twitterowym profilu MASCOTa pojawiło się zdjęcie z opadającego na asteroidę lądownika. MASCOT nie posiada paneli słonecznych - wyposażono go jedynie w wewnętrzny akumulator zapewniający 16 godzin pracy.

Najcieńszy laptop gamingowy od Alienware - M15

Alienware wprowadziło do sprzedaży swój najcieńszy i najlżejszy jak dotąd laptop dla graczy. Na pokładzie znajdzie się między innymi karta graficzna GTX 1060 lub 1070. Laptop ma kosztować co najmniej 1300 dolarów.

Nowego Maka naprawisz tylko w serwisie Apple

Zgodnie z dokumentem, który wyciekł z Apple, chip T2 umieszczony w najnowszych urządzeniach marki ma uniemożliwiać nieautoryzowanym serwisom wykonywanie niektórych napraw. Serwis iFixit podjął się naprawy jednego z takich urządzeń i nie miał z tym problemu, co każe sądzić, że zabezpieczenia prawdopodobnie nie weszły jeszcze w życie.

Skórzany laptop od HP - Spectre Folio

HP przedstawiło wyjątkowy laptop biznesowy. Unikalność Spectre Folio polega na zastosowaniu skóry, którą pokryto całą metalową obudowę laptopa, czyniąc z urządzenia luksusowo wyglądający sprzęt. Dotychczas skóra stanowiła w laptopach jedynie elegancki dodatek.

Konferencja Microsoftu w Nowym Jorku

W Nowym Jorku Microsoft zorganizował konferencję Microsoft Surface, na której zaprezentował między innymi nowe laptopy - Surface Pro 6 i Surface Laptop 2. Przebieg konferencji nie był streamowany w sieci.

Honda inwestuje w GM Cruise

Honda chce zainwestować prawie 3 mld dolarów w Cruise - spółkę, której właścicielem jest General Motors. Inwestycja może dać Cruise przewagę w wyścigu o stworzenie niedrogiego komercyjnego samochodu bezzałogowego.

Andrzej Sapkowski żąda pieniędzy od CD Projekt Red

Gra Wiedźmin oparta na powieściach Sapkowskiego stała się światowym sukcesem. Andrzej Sapkowski, twórca wiedźmińskiego świata, żąda od twórców gry 60 milionów złotych. CDPR nabył prawa do Wiedźmina za 15 tysięcy złotych, przy czym już na początku dał Sapkowskiemu wybór - czy chce otrzymać z góry ustaloną kwotę, czy woli otrzymać udziały. Autor nie wierzył w sukces projektu, więc wybrał pierwszą opcję, lekceważąco wypowiadając się o rynku gier i graczach ogólnie. Widząc jak wielkim sukcesem stała się gra, chce zwiększenia wynagrodzenia. Zdaniem CDPR - bezpodstawnie.

Blog Comments powered by Disqus.