Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 9.09.2018

Przemysław Kocięcki
Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 9.09.2018

Kolejny tydzień za nami - oto zestawienie najciekawszych wydarzeń z branży IT.

Backdoory w szyfrowanych usługach na życzenie rządów

Władze USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii żądają od firm umieszczania backdoorów w ich urządzeniach i usługach szyfrujących. Backdoory miałyby pozwalać władzom na dostęp do poufnych danych między innymi w celu walki z terroryzmem. Takie działania budzą obawy, że rządy będą nadużywać swojej władzy do inwigilacji wszystkich użytkowników i całkowicie pozbawią ich prywatności.

Wyciekło zdjęcie przedstawiające Nokię z pięcioma kamerami

W sieci pojawiło się zdjęcie, na którym widać jeden z nowych telefonów Nokii. Nie byłoby w nim nic dziwnego, gdyby nie fakt, że telefon posiada aż 5 kamer. Biorąc pod uwagę, że nawet 2 tylne kamery nie są jeszcze na rynku standardem, to 5 wydaje się już mocną przesadą. Taki system niewątpliwie mógłby pozwolić na tworzenie zdjęć o niezrównanej jakości, ale na oficjalne zapowiedzi przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Rząd USA oskarża koreańczyka o stworzenie WannaCry

Amerykański rząd chce pociągnięcia do odpowiedzialności obywatela Korei Północnej, który według rządu miał stać za popularnym rok temu ransomware WannaCry. Koreańczyk pracował dla wspieranej przez koreański reżim firmy, na którą Stany Zjednoczone regularnie nakładały sankcje za działanie na szkodę interesu USA.

IBM trenowało AI wykorzystując obraz z kamer policyjnych

IBM opracowuje system inwigilacji oparty o sztuczną inteligencję, który miałby pomóc w identyfikacji konkretnych osób na nagraniach. IBM do trenowania swojego oprogramowania wykorzystywała nagrania z policyjnych kamer przemysłowych, o czym opinia publiczna nie była informowana. To niebezpieczna sytuacja pokazująca jak firmy związane z nowymi technologiami mogą za plecami społeczeństwa współpracować z władzami w celu ograniczenia swobód obywatelskich.

Telefony Huawei oszukują w testach wydajności

Underwriters Laboratories usuwa z bazy wyniki testów 3DMark topowych telefonów Huawei w odpowiedzi na nieuczciwe praktyki, które wprowadzały opinię publiczną w błąd odnośnie faktycznej mocy urządzeń. Telefony zostały zaprogramowane tak, by podkręcać procesor do niebezpiecznych wartości gdy wykryją działanie jednego z popularnych benchmarków. Firma w ramach zadośćuczynienia zamierza wszystkim użytkownikom udostępnić tryb "performance mode" pozwalający ręcznie podkręcić zegary w dowolnym momencie.

Sony wstrzymuje naprawy PlayStation 2

Po 18 latach serwisowania, Sony podjęło decyzję o wstrzymaniu wsparcia dla legendarnej konsoli do gier, PlayStation 2. 31 sierpnia minął ostatni dzień składania wniosków online o dokonanie napraw, a 7 września upłynął termin przekazywania konsoli do serwisów. Od tej pory oficjalne serwisy nie będą już przyjmować PS2.

Wartość Amazona przekroczyła bilion dolarów

Amazon dołączył do grona firm, których wartość oszacowano na ponad bilion dolarów, tym samym stając się trzecią firmą na świecie, mogącą poszczycić się takim osiągnięciem. Niedawno magiczną wartość biliona dolarów przekroczyło Apple, a wiele wskazuje, że jeszcze w tym roku do grupy mogą dołączyć Alphabet i Microsoft.

Zielone światło dla Apple w kwestii przejęcia Shazam

Komisja Europejska zakończyła śledztwo, którego celem było sprawdzenie, czy zezwolenie Apple na przejęcie marki Shazam pociągnie ze sobą negatywne skutki na rynku. KE nie znalazła podstaw do zablokowania porozumienia, w związku z czym finalizacja transakcji opiewającej na 400 milionów dolarów wydaje się już tylko kwestią czasu.

Chrome świętuje 10. urodziny

Popularna przeglądarka internetowa Google Chrome obchodzi 10. rocznicę powstania. Z tej okazji twórcy przygotowali łatkę numer 69 wprowadzającą kilka usprawnień i zmieniającą design przeglądarki na bardziej zaokrąglony.

Uber wykryje kolizję dzięki smartfonowi

Uber zamierza zwiększyć bezpieczeństwo swoich użytkowników. Aplikacja będzie wykorzystywać czujniki telefonu by kontrolować przejazd. Jeśli akcelerometr i żyroskop wyczują wstrząs, aplikacja zapyta użytkownika czy wszystko w porządku i zaoferuje wezwanie pomocy lub połączenie z gorącą linią Ubera.

Blog Comments powered by Disqus.