Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 8.07.2018

Przemysław Kocięcki
Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 8.07.2018

Czas na krótkie podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia. Co ciekawego w branży IT?

  1. Xbox One doczekał się kolejnej aktualizacji oprogramowania. Lipcowa łatka dodała kilka istotnych funkcji - możliwość uruchamiania niektórych gier jeszcze przed ich całkowitym pobraniem na dysk, możliwość grupowania elementów według własnego uznania, czy możliwość streamowania z kamery w trybie pełnoekranowym.

  2. Ruszyła przedsprzedaż ośmiocalowego czytnika inkBOOK Explore. Ciekawostką urządzenia jest możliwość regulacji barwy wyświetlanego obrazu. Z racji wysokiego kontrastu wyświetlacza, czytnik świetnie sprawdzi się do czytania komiksów czy mangi.

  3. Intel oficjalnie potwierdził nową serię procesorów, Core 9000. Przedstawione modele (i5-9400, i5-9400T, i5-9500, i5-9600, i5-9600K, i3-9000 i i3-9100) nie różnią się jednak istotnie względem swoich starszych odpowiedników - przede wszystkim posiadają większe częstotliwości taktowania zegarów.

  4. Parlament Europejski odrzucił projekt dyrektywy o prawach autorskich, ale wróci do niego we wrześniu. Jeśli tzw. ACTA 2 wejdzie w życie, może zupełnie zmienić sposób, w jaki będziemy dzielić się informacjami w internecie. Projekt zakłada prewencyjne filtrowanie wszystkich przesyłanych treści jeszcze przed ich publikacją, jeśli algorytm uzna, że treść łamie prawa autorskie.

  5. HP zaprezentowało kilka modeli nowych drukarek przeznaczonych dla małych i średnich firm. Mowa między innymi o HP LaserJet MFP M433a i M436. Urządzenia cechują się niskimi kosztami eksploatacji i krótkim czasem drukowania (1 strona w 9 sekund w przypadku M433a).

  6. Micro Focus International sprzedał SUSE szwedzkiej firmie EQT za 2,5 miliarda dolarów. SUSE jest odpowiedzialny za jedną z najbardziej znanych dystrybucji Linuksa - SUSE Linux.

  7. Profesor Mithuna Thottethodi z uniwersytetu Purdue przedstawił urządzenie ZapSpark, służące do zdalnego odpalania fajerwerków. Każdego roku ponad 10 tysięcy osób cierpi w wypadkach związanych z fajerwerkami. Profesor ma nadzieję, że jego wynalazek przyczyni się do zmniejszenia tej liczby.

  8. Netflix testuje nowy abonament - Ultra. Pakiet miałby kosztować 16,99 euro miesięcznie i zapewniać wszystko to, co obecny pakiet Premium, a jednocześnie pakiet Premium zostałby zubożony (niedostępny HDR). Netflix zaznacza, że jedynie testuje nową możliwość i nie twierdzi, że nowy abonament zostanie na stałe wpisany w ich ofertę.

  9. Pracownik izraelskiego NSO wykradł i wystawił na sprzedaż za 50 milionów dolarów ultranowoczesne oprogramowanie szpiegujące. Mowa o programie Pegasus, który sprzedawany jest rządom w celu walki z terroryzmem i przestępczością.

  10. Elon Musk zaoferował pomoc w akcji ratowniczej, mającej na celu uwolnienie dzieci z podtopionej jaskinii w Tajlandii. Główny plan zakłada wykorzystanie miniaturowej łodzi podwodnej, która miałaby być zbudowana z części rakiety Falcon 9.

Zdjęcie: Pixabay

Blog Comments powered by Disqus.