Rząd USA oskarża koreańczyka o stworzenie WannaCry

Przemysław Kocięcki
Rząd USA oskarża koreańczyka o stworzenie WannaCry

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oświadczył, że zamierza postawić zarzuty jednemu z koreańczyków oraz pewnej koreańskiej firmie w związku z rozpowszechnianiem ransomware WannaCry, który największe żniwo zbierał w 2017 roku.

Podejrzany to Park Jin Hyok, programista z Korei Północnej. Park pracował dla firmy Korea Expo Joint Venture, która również jest oskarżona przez rząd USA. K.E.J.V. to firma wspierana i działająca na zlecenie koreańskiego rządu. Ameryka oskarża ją o współudział w stworzeniu i rozpowszechnieniu popularnego złośliwego oprogramowania WannaCry, który blokował dostęp do setek tysięcy komputerów na całym świecie. WannaCry całkowicie sparaliżował niektóre hiszpańskie przedsiębiorstwa i brytyjską służbę zdrowia. W Rosji zarażone zostały tysiące komputerów ministerstwa spraw wewnętrznych i agencji zarządzania sytuacjami kryzysowymi. Był to jeden z największych takich ataków ostatnich lat.

K.E.J.V. i Park są też oskarżeni o inne występki. Według rządu USA to oni mieli stać za włamaniem na serwery Sony w 2014 roku. Celem oskarżonych było zmuszenie Sony do wycofania filmu Wywiad ze Słońcem Narodu (ang. The Interview), którego fabuła kręciła się wokół planowania zamachu na Kim Dzong Una. Oskarżeni za znieważenie wodza grozili atakami terrorystycznymi.

Oskarżeni stoją też za nieudaną próbą kradzieży miliarda dolarów z Banku Bangladeszu, choć "nieudana" to w tym wypadku pojęcie względne - przestępcom i tak udało się ukraść 81 milionów dolarów.

Zarówno Park jak i firma K.E.J.V zostali umieszczeni przez Departament Skarbu USA na liście podmiotów objętych przez rząd sankcjami.

Blog Comments powered by Disqus.