Sprzedano obraz autorstwa AI za ogromną kwotę

Przemysław Kocięcki
Sprzedano obraz autorstwa AI za ogromną kwotę

O planach wystawienia obrazu autorstwa AI programistów z Obvious Art informowaliśmy już w sierpniu. Wcześniejsze dzieła AI osiągały wartość 10 tysięcy dolarów i mniej więcej tyle też spodziewano się otrzymać za portret Edmonda De Belamy - członka fikcyjnej rodziny Belamy. Programiści nie spodziewali się jednak, że wystawienie obrazu w prestiżowym domu aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku zakończy się tak spektakularnym sukcesem. Ostatecznie za nietypowy obraz obraz zapłacono aż 432 tysiące dolarów.

Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w nasze życie i zaczyna zajmować się dziedzinami, które do niedawna były uważane za zarezerwowane dla ludzi. Jedną z takich dziedzin jest sztuka. Trójka młodych francuskich studentów udowodniła, że program może sprawdzić się w roli malarza równie dobrze jak człowiek. Dzięki analizie tysięcy prawdziwych obrazów mistrzów malarstwa, AI było w stanie wypracować własny styl i stworzyła nowy, niepowtarzalny portret przedstawiający mężczyznę. Programiści ochrzcili go imieniem Edmond i wcielili do kolekcji portretów fikcyjnej rodziny Belamy.

Portret AI - Edmond De Bellamy

Dziełu dodaje nieco tajemniczości i mistycyzmu fakt, że tło obrazu jest zamalowane tylko w połowie, a sama postać mężczyzny jest niewyraźna. Można nawet odnieść wrażenie, że ten efekt był całkowicie zamierzonym działaniem sztucznej inteligencji, a nie jedynie dziełem przypadku. Być może konserzy sztuki odnieśli podobne wrażenie i stąd ta nieprawdopodobna cena obrazu.

Zwycięzca aukcji chciał pozostać anonimowy.

Zdjęcie: obvious-art.com

Blog Comments powered by Disqus.