Tesla kupuje 210 akrów ziemi w Szanghaju

Przemysław Kocięcki
Tesla kupuje 210 akrów ziemi w Szanghaju

Amerykańskie przedsiębiorstwo Tesla zajmujące się produkcją całkowicie elektrycznych samochodów zamierza otworzyć swoją pierwszą fabrykę poza granicami Stanów Zjednoczonych. Fabryka powstanie w Chinach - Tesla potwierdziła zakup 86 hektarów (210 akrów) szanghajskiej ziemi.

Pierwsze rozmowy związane z transakcją przeprowadzono w czerwcu 2017. Dziś firma poinformowała za pośrednictwem chińskiego portalu społecznościowego WeChat (Weixin) o finalizacji transakcji. Choć Tesla nie pochwaliła się kwotą wydaną na zakup, dzięki Reutersowi znamy wartość ziemi - na aukcji jej cena wyniosła 140 milionów dolarów. Na zakupionym obszarze Tesla zamierza otworzyć swoją trzecią ogromną fabrykę - Gigafactory 3. Gigafactory 1 i 2 znajdują się na terenie Stanów Zjednoczonych (odpowiednio w stanie Nevada oraz Nowy Jork) - G3 będzie zatem pierwszą fabryką Tesli poza granicami USA.

Chiny nie są przypadkowym wyborem - w ten sposób firma ma zamiar zredukować koszty nawet o jedną trzecią. Wszystko dzięki planom podboju chińskiego rynku - największego rynku samochodów elektrycznych na świecie. Dzięki produkcji niektórych części na miejscu, Tesla zaoszczędzi na kosztach dostawy i ominie podatki importowe.

Droga od zakupu ziemi do otwarcia fabryki będzie jednak długa, kręta i pełna wybojów. Jak donosi Bussiness Insider, Tesla do końca roku musi wypłacić wierzycielom około miliarda dolarów. Dla firmy, która nie generuje żadnych zysków, rozpoczyna się więc wyścig z czasem - Tesla może być zmuszona ogłosić upadłość jeszcze przed zakończeniem budowy.

Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, jedna z kolejnych fabryk (Gigafactory 4 lub 5) zostanie otwarta w Europie. Lokalizacja wciąż nie jest potwierdzona - w tej chwili najbardziej prawdopodobnym wyborem są Niemcy.

Blog Comments powered by Disqus.