1. września pożegnamy starego Skype'a

Przemysław Kocięcki
1. września pożegnamy starego Skype'a

Już niedługo Microsoft zmusi użytkowników popularnego komunikatora do porzucenia Skype Classic i przejścia na najnowszą wersję aplikacji. Tuż po wakacjach - 1. września - stare wersje aplikacji przestaną działać, by upewnić się, że wszyscy korzystają z aktualnego klienta. Oczywiście takie podejście jak najbardziej ma sens - w ten sposób Microsoft nie musi martwić się aktualizacjami kilku różnych wersji oprogramowania i może skupić się na usprawnianiu tylko jednej z nich.

W najnowszej wersji Skype znajdziemy sporo nowości i usprawnień. Do najciekawszych zaliczyć można między innymi możliwość nawiązywania połączeń wideo w jakości HD i nagrywanie rozmów. Nie mniej ciekawą funkcją jest screensharing, pozwalający pokazać swój pulpit (lub jego fragment) innym użytkownikom rozmowy. Pojawią się też informacje o tym, kto odczytał nasze wiadomości - w postaci miniaturowych wersji awatarów użytkowników wyświetlanych pod wiadomością, podobnie jak ma to miejsce w Messengerze FB. Skype z Messengera podpatrzył również motyw galerii plików, linków i zdjęć z danej rozmowy, dzięki czemu szybko znajdziemy wysłany znajomemu tydzień wcześniej obrazek. Nowa wersja Skype to także szyfrowane połączenia i możliwość wysyłania mediów o wielkości nieprzekraczającej 300 MB.

Skype 8.0 nie jest jednak bez wad. Wielu użytkowników skarży się na niezbyt przyjazny, "niedesktopowy" interfejs, a także problemy z współpracą z podłączoną kamerą. Być może ich niezadowolenie skłoni Microsoft do ponownego przemyślenia kwestii wyłączania wcześniejszej wersji klienta, lub przynajmniej do naprawy elementów oprogramowania budzących mieszane uczucia.

Blog Comments powered by Disqus.