5 miliardów dolarów kary dla Google

Przemysław Kocięcki
5 miliardów dolarów kary dla Google

Możemy być świadkami rewolucji na rynku urządzeń mobilnych. Komisja Europejska nałożyła prawie 5 miliardów dolarów kary na Google za zmuszanie producentów smartfonów i tabletów do instalacji przeglądarki Google Chrome i do integracji z wyszukiwarką Google urządzeń wyposażonych w system Android.

Działanie ma na celu walkę z monopolizmem Google - zdaniem Komisji Europejskiej, gigant wykorzystuje swoją pozycję na rynku do rozpowszechniania swoich produktów.

Decyzja wydaje się kuriozalna - Android to system Google, zatem Google powinno mieć prawo do decydowania o tym jakie aplikacje są instalowane domyślnie w ich własnym systemie; KE zamierza Google'owi to prawo odebrać. Niedorzeczność sytuacji można porównać do próby zmuszenia Microsoftu do rezygnacji z instalacji Edge, czy Apple do rezygnacji z instalacji Safari.

Sprawa może mieć daleko idące konsekwencje. System Android jest systemem darmowym, a dzięki instalacji i promocji własnych usług, Google jest w stanie go w tej postaci utrzymywać. Android sam na siebie zarabia; nietrudno więc wyobrazić sobie, że zmuszając Google do rezygnacji z podobnych praktyk, firma może zacząć pobierać opłatę za swoje oprogramowanie. W rękach Google znajduje się wyszukiwarka Google, sklep Google Play, system Android, przeglądarka Chrome, a także serwis YouTube i poczta Gmail.

KE postawiła Google 3 warunki. Przede wszystkim Google nie może zmuszać producentów sprzętu do instalacji wybranych aplikacji, przeglądarek czy wyszukiwarek. Producenci mają mieć możliwość instalacji alternatywnego oprogramowania. Ponadto użytkownicy powinni być informowani o możliwości instalacji innego oprogramowania.

Google ma 90 dni na dostosowanie się do wymagań postawionych przez Komisję Europejską. W innym razie będzie zmuszony do płacenia codziennie kary w wysokości 5% dziennego dochodu.

To nie pierwsza kara nałożona przez Unię Europejską na firmę Google. Rok temu gigant musiał zapłacić prawie 2,5 miliarda dolarów za manipulację wynikami wyszukiwarki Google i faworyzowanie własnych usług w wynikach.

Zdjęcie: Pixabay

Blog Comments powered by Disqus.