AI będzie prowadzić chińskie wiadomości

Przemysław Kocięcki
AI będzie prowadzić chińskie wiadomości

Chińska państwowa agencja prasowa Xinhua przedstawiła nowe i dość kreatywne zastosowanie sztucznej inteligencji. Nowy program zajmie się prezentacją informacji i zrobi to poprzez postać wymodelowaną komputerowo na podobieństwo prawdziwego prezentera. Innowacja polega zarówno na generowaniu niezwykle realistycznych animacji postaci przez AI, jak i na użyciu technologii do prezentowania wiadomości w telewizji.

Uczenie maszynowe i sieci neuronowe to tematy cieszące się coraz większą popularnością. Ich wykorzystanie pozwala na tworzenie samodoskonalących się programów komputerowych, praktycznie niemożliwych - z racji swojej złożoności - do ręcznego zakodowania. Chiny postanowiły wykorzystać technologię do stworzenia wirtualnego prezentera wiadomości.

Wirtualny prezenter będzie mógł pracować całą dobę i dzięki swojej sztucznej naturze ma pozwolić na znaczne obniżenie kosztów prezentowania informacji. Wiadomości tworzone z wykorzystaniem prezentera AI mają być nie tylko bardziej realistyczne od stworzonych dzięki CGI (Computer-Generated Imagery), ale i tworzenie ich ma być znacznie szybsze - teoretycznie wystarczy podać programowi dowolny tekst do przeczytania, a sztuczna inteligencja zajmie się resztą.

Chiński wirtualny prezenter wiadomości telewizyjnych

Choć zarówno od strony wizualnej, jak i dźwiękowej wciąż można mieć do chińskiego programu nieco zastrzeżeń, to nietrudno wyobrazić sobie, że już za kilka lat uda się opracować technologię pozwalającą tworzyć prezenterów nierozróżnialnych od ich prawdziwych wersji.

Pokazowe wiadomości w wykonaniu sztucznego prezentera możecie obejrzeć tutaj.

Zdjęcia: New China TV @ YouTube

Blog Comments powered by Disqus.