AI poinformuje służby, gdy na monitoringu zobaczy broń

Przemysław Kocięcki
AI poinformuje służby, gdy na monitoringu zobaczy broń

Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w nasze codzienne życie, a badacze z Athena Security znaleźli dla niej kolejne zastosowanie. AI stworzona przez firmę analizuje obraz z kamer monitoringu w poszukiwaniu kształtu broni i w razie konieczności sama alarmuje odpowiednie służby. Według badaczy skuteczność programu wynosi aż 99%.

Oprogramowanie testowano w prywatnym katolickim liceum w Warminster w Pensylwanii. AI jest w stanie rozpoznać broń na obrazie praktycznie za każdym razem. Po rozpoznaniu, AI może bezpośrednio powiadomić odpowiednie służby porządkowe lub inne zainteresowane podmioty. Oprogramowanie może też stanowić uzupełnienie już istniejącego systemu bezpieczeństwa w danej placówce - system po wykryciu broni może zamknąć drzwi i zablokować windy.

Sceptycy zwracają uwagę na łatwość wystąpienia fałszywych alarmów gdy program np. pomyli prawdziwą broń z zabawką. Może to być szczególnie kłopotliwe biorąc pod uwagę fakt, że AI może sama wezwać policję bez konieczności jakiejkolwiek weryfikacji ze strony człowieka, co z kolei budzi pytania o teoretyczną skalę wzrostu przypadków nieuzasadnionego wzywania policji. Badacze zdają sobie z tego sprawę, ale mimo to twierdzą, że ich oprogramowanie myli się tylko raz na sto przypadków.

Twórcy AI z Athena Security uważają, że wykrywanie broni opanowali do perfekcji. Chcą jednak pójść krok dalej i usprawnić oprogramowanie - w ciągu kilku miesięcy ma powstać pierwsza wersja AI odnajdująca na obrazach noże, a także potrafiąca rozpoznać bójki i "inne przestępstwa".

Koszt systemu reagującego na broń to 100 dolarów miesięcznie za jedną kamerę.

Blog Comments powered by Disqus.