AI pomoże usprawnić ruch na granicy UE

Przemysław Kocięcki
AI pomoże usprawnić ruch na granicy UE

Władze UE postanowiły przetestować sztuczną inteligencję w celu przyspieszenia ruchu granicznego na zewnętrznych granicach Unii. AI zostanie zainstalowana w kilku łotewskich, greckich i węgierskich punktach granicznych, a testy potrwają pół roku. Projekt iBorderCtrl ma na celu nauczenie sztucznej inteligencji skutecznego określania czy osoba odpowiadająca właśnie na pytania kłamie czy mówi prawdę - jest to więc swego rodzaju zaawansowany wariograf.

Osoby chcące przekroczyć granicę na Węgrzech, Łotwie lub w Grecji mogą trafić na punkt wyposażony w AI kontrolującą przepływ ludności. Przed przekroczeniem granicy konieczne będzie udzielenie odpowiedzi na kilka pytań przed kamerą systemu - mogą to być pytania o zawartość walizki czy cel wizyty.

W trakcie udzielania odpowiedzi system będzie analizował nie tylko sposób mówienia, ale i mimikę oraz gestykulację. W ten sposób AI spróbuje ocenić, czy przepytywana osoba jest wiarygodna. Jeśli uzna, że tak - zostanie przepuszczona. W innym razie konieczna będzie rozmowa z fizycznym pracownikiem punktu i bardziej szczegółowa kontrola, włącznie z pobraniem odcisków palców, skanu twarzy i skanu żył dłoni.

Program w obecnej fazie rozwoju będzie jedynie gromadził informacje i nie uniemożliwi nikomu przekroczenia granicy. Ludzie odpowiedzialni za iBorderCtrl poinformowali, że skuteczność systemu wynosi w tej chwili 76%, jednak nie mają wątpliwości, że wynik da się zwiększyć do co najmniej 85%. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, gotowy system może już za kilka lat na stałe pojawić się we wszystkich punktach granicznych znajdujących się na zewnętrznej granicy UE.

Zdaniem sceptyków program zagraża wolnościom obywatelskim i może zostać wykorzystany do inwigilacji ludności.

Blog Comments powered by Disqus.