Edytory tekstu - edytor tekstu kakoune forum, opinie

Krzysztof Gał
Edytory tekstu - edytor tekstu kakoune forum, opinie

Nowy edytor tekstu działający podobnie jak Vim w kilku trybach edycji.

W kwietniu ukazała się pierwsza oficjalna wersja nowego edytora tekstu. Kakoune w swoim działaniu na pierwszy rzut oka przypomina zasłużonego i dobrze znanego (w swoim środowisku) Vim-a.

Kakoune podobnie jak vi oraz Vim to nie tylko edytor tekstu, to także swojego rodzaju język programowania do edycji tekstu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tej właściwości Vim-a, dlatego doświadczeni i wprawieni użytkownicy zwykle patrzą z politowaniem, na wszelkie narzekania nowicjuszy, na temat tego jaki ten Vim jest archaiczny i nie przystaje do obecnych standardów i przyzwyczajeń. Jedną z najważniejszych rzeczy, która odróżnia nowy edytor Kakoune od Vim jest jego interaktywność. To znaczy, że wpisując polecenia na bieżąco widzimy ich wpływ na edytowany tekst a na dodatek widzimy podpowiedzi w iście wordowskim stylu. Cecha ta z pewnością znacznie ułatwi naukę programu jak i pracę z wykorzystaniem tego edytora.

Kolejną z najważniejszych funkcji edytora Kakoune jest wielokrotne zaznaczenie. Jak wspomina autor programu, cecha ta nie jest jedną z funkcji edytora ale głównym sposobem jego działania. Dzięki temu możemy w łatwy sposób refaktoryzować nazwy zmiennych czy funkcji. Jednym z przykładów pokazujących siłę tej cechy programu jest przedstawienie w jak łatwy sposób można refaktoryzować nazwy zmiennych i funkcji ze snake_case do camelCase.

Autor programu pisze, że celem nowego edytora Kakoune jest pobicie Vim-a w jego własnej grze. Polecam każdemu zainteresowanemu tematem edytora tekstu dostępnego w terminalu, aby zapoznać się z nowym programem, robi on bardzo pozytywne pierwsze wrażenie. Jeżeli program trafi do standardowych repozytoriów popularnych dystrybucji jak ubuntu czy centos, to być może stanie się pierwszym wyborem adminów Linuxa.

Więcej szczegółów, przykładów oraz dokumentację programu znaleźć można na oficjalnej stronie programu: kakoune.org

Blog Comments powered by Disqus.