Antywirus - darmowy czy płatny?

Przemysław Kocięcki
Antywirus - darmowy czy płatny?

Korzystanie z komputera, zwłaszcza przez mniej doświadczonych użytkowników, niesie za sobą ryzyko zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem. Do infekcji często dochodzi bez wiedzy użytkownika, a jeśli komputer nie wykazuje wyraźnych objawów złapania wirusa (spowolnienie pracy komputera, zawieszanie się i restartowanie komputera, nietypowe komunikaty o błędach, przekierowanie domyślnej strony przeglądarki), to sama infekcja zwykle również nie stanowi problemu - skoro komputer działa, to po co sobie zawracać tym głowę.

To oczywiście błąd - złośliwe programy nie muszą utrudniać nam pracy, by można je było uznać za niebezpieczne. Szkodliwy software działający w tle i maskujący swoją obecność może na przykład przechwytywać znaki wciskane na klawiaturze i przesyłać je bezpośrednio do hakera - w ten sposób internetowy włamywacz może przejąć hasła logowania do naszych kont w serwisach społecznościowych czy do kont mailowych i uzyskać do nich dostęp. W skrajnych przypadkach może również uzyskać dane logowania do naszego konta bankowego. A to nie wszystko - haker może też bez problemu przeglądać pliki przechowywane na naszym komputerze, dzięki czemu może wykraść zdjęcia, czy ważne dokumenty. Jeśli przechowujemy poufne informacje związane z osobami trzecimi - narażamy nie tylko swoją, ale i ich prywatność.

Jak dochodzi do infekcji komputera?

Do infekcji przeważnie dochodzi na skutek nieostrożnego korzystania z internetu, lub zewnętrznych nośników danych (płyt CD/DVD, pendrive'ów, zewnętrznych dysków twardych, etc.). Klikanie w podejrzane odnośniki, otwieranie załączników mailowych wysłanych przez nieznanych ludzi, ściąganie pirackiego oprogramowania - to wszystko może spowodować zainfekowanie komputera. Mniej prawdopodobny - choć możliwy - scenariusz zakłada, że ktoś obierze nas sobie za cel: nasz zawistny współpracownik, sąsiad, czy osoba, z którą posprzeczaliśmy się w internecie. Możemy też zupełnie przypadkowo paść ofiarą masowych infekcji.

Jak chronić komputer przed wirusami?

Przed większością zagrożeń ochroni nas wbudowany w system firewall. Przed innymi możemy ustrzec się sami klikając tylko w sprawdzone linki i korzystając jedynie ze sprawdzonych nośników danych. Istnieje jednak ryzyko, że niektóre wirusy mimo wszystko przedostaną się dalej - odpowiedzią jest trzecia, ostatnia linia obrony. Program antywirusowy.

Antywirus - darmowy czy płatny?

Wybór dobrego antywirusa nie należy do prostych zadań, bowiem rynek pełen jest oprogramowania mającego zwiększyć bezpieczeństwo naszego urządzenia, a wybrać możemy tylko jeden - obecność dwóch lub więcej antywirusów na komputerze będzie skutkowała wchodzeniem sobie programów w drogę, powodując osłabienie ochrony systemu.

Najważniejszą kwestią przy wyborze antywirusa dla większości użytkowników jest jego cena. Z jednej strony nie chcemy przepłacić za program, którego skuteczności i tak nie jesteśmy w stanie sami zweryfikować, a z drugiej nie chcemy skąpić na tak kluczowej kwestii, jaką jest nasze bezpieczeństwo.

Dobra wiadomość jest taka, że do codziennego użytku i podstawowych zastosowań darmowy antywirus w zupełności wystarczy. Tak naprawdę w kwestii ochrony przed zagrożeniami w postaci wirusów czy malware, darmowe i płatne programy prezentują bardzo zbliżony poziom. Podobnie wygląda kwestia szybkości działania programu i stopień, w jakim program swoją pracą obciąża system - płatny antywirus wcale nie musi działać sprawniej i wydajniej, niż jego darmowy odpowiednik. Za co więc płacimy w płatnych antywirusach?

Za co płacimy w płatnych antywirusach?

Płatne programy antywirusowe oferują dodatkowe funkcje, niespotykane w darmowych wersjach i mogą chronić użytkowników przed najnowszymi zagrożeniami. Rzadziej się mylą błędnie oznaczając nieszkodliwy plik jako niebezpieczny. Zwykle - choć nie zawsze - są łatwiejsze w instalacji i obsłudze. Oferują także fachową pomoc techniczną i nie zawierają reklam - choć te coraz rzadziej pojawiają się także w darmowych substytutach.

Płatne antywirusy pozwalają łatwiej dostosować ustawienia tak, by uniknąć konfliktów z innymi programami. Popularnym dodatkiem są także skanery, które mogą przeanalizować system pod kątem jego obecnej wydajności, a następnie przedstawić możliwe sposoby przyspieszenia działania komputera - choćby przez usunięcie wybranych plików pozostawionych przez dawno już odinstalowane programy.

Płatny program antywirusowy może zostać zintegrowany z naszą elektroniczną skrzynką pocztową i za pomocą filtru antyspamowego odfiltruje niechciane wiadomości. Dodatkowo, płatne antywirusy mogą posiadać narzędzia pozwalające na monitorowanie ruchu w czasie rzeczywistym, dzięki czemu program zadba o bezpieczeństwo użytkownika podczas odwiedzania zainfekowanych stron.

Antywirus - dla kogo płatny a dla kogo darmowy?

Jeśli z internetu korzystasz świadomie, rzadko używasz aplikacji bankowych i nie odwiedzasz podejrzanych stron, darmowy antywirus w zupełności wystarczy dla Twoich codziennych potrzeb. Jeśli natomiast prowadzisz firmę, przechowujesz na dysku dużo wrażliwych dokumentów, lub chcesz z innych względów mieć pewność, że korzystasz z najlepszej możliwej ochrony - zdecydowanie warto wybrać jeden z płatnych produktow, zwłaszcza, że ceny antywirusów nie należą do specjalnie wysokich. Za roczną licencję na kompleksowe rozwiązanie przyjdzie nam zapłacić od 100 do 400 złotych.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że nawet najlepszy antywirus nie zastąpi nam zdrowego rozsądku - najlepszą ochroną komputera jest świadome korzystanie z zewnętrznych zasobów. Antywirus powinien stanowić jedynie dodatek i nie powinniśmy na nim całkowicie polegać, bo posiadanie antywirusa nie czyni naszego komputera całkowicie odpornym na cyberzagrożenia. Mimo instalacji odpowiedniego software'u chroniącego urządzenie, korzystajmy z komputera z głową.

Blog Comments powered by Disqus.