Aplikacje od Cheetah Mobile oszukują system

Przemysław Kocięcki
Aplikacje od Cheetah Mobile oszukują system

Jak donoszą badacze z firmy Kochava, 8 aplikacji chińskich producentów Cheetah Mobile i Kika Tech zostało przyłapanych na nieuczciwych praktykach dotyczących wyłudzeń pieniędzy za wyświetlanie reklam i instalację wybranych aplikacji na mobilnych urządzeniach swoich użytkowników. Sprawę czyni jeszcze bardziej bulwersującą fakt, że aplikacje w sumie miały ponad 2 miliardy pobrań, a niektóre z nich były wprost polecane przez sam market Google Play.

Wielu twórców oprogramowania płaci za reklamę swoich aplikacji - w zamian za niewielką opłatę w jednym z programów partnerskich dostają gwarancję, że ktoś pobierze ich program. W ten sposób developerzy mogą dotrzeć z aplikacją do większego grona odbiorców. Można zezwolić własnej aplikacji na wyświetlanie reklam - gdy inny użytkownik pobierze program reklamowany przez naszą aplikację, wówczas na nasze konto wpłyną pieniądze od reklamodawcy.

Problem w tym, że programy partnerskie tego typu nie są bez wad, a chińskie firmy Cheetah Mobile i Kika Tech postanowiły wykorzystać to na swoją korzyść. Firmy w ośmiu ze swoich popularnych aplikacji mobilnych (Clean Master, CM File Manager, CM Launcher 3D, Security Master, Battery Doctor, CM Locker i Cheetah Keyboard) umieściły kod, który nadużywał nadanych im przez użytkownika uprawnień. W ten sposób programy były w stanie monitorować pobrane przez użytkownika aplikacje i powiadamiać odpowiednich reklamodawców o ich pobraniu przypisując sobie zasługi. Dzięki temu chińskie firmy inkasowała pieniądze z reklam nawet wtedy, gdy to nie dzięki poleceniu z reklam z jej aplikacji użytkownik instalował nowy program.

Warto przypomnieć, że w październiku na jaw wyszła podobna informacja - w sumie w podobne praktyki zamieszanych było ponad 100 aplikacji, a suma wyłudzeń spowodowanych fałszywymi wyświetleniami i pobraniami została oszacowana na prawie 40 milionów złotych.

Blog Comments powered by Disqus.