Apple wycofuje 25000 aplikacji z chińskiego AppStore

Przemysław Kocięcki
Apple wycofuje 25000 aplikacji z chińskiego AppStore

Firma Apple została zmuszona przez chiński rząd do usunięcia ze swojego chińskiego sklepu 25 tysięcy aplikacji, które były niezgodne z reżimową cenzurą. To nie pierwsza sytuacja, w której Apple chcąc pozostać na chińskim rynku musi dostosować się do rygorystycznych przepisów.

Usunięte aplikacje służyły głównie do hazardu, który w Chinach jest surowo zabroniony - jedyne formy dopuszczonego prawnie hazardu to państwowe loterie, które nie są uznawane przez rząd za hazard. Apple wprawdzie posiada w regulaminie zapisy informujące, jakie aplikacje mogą być sprzedawane w Chinach, ale firma została potępiona przez reżim za ich nieskuteczne egzekwowanie. Apple poinformowało o usunięciu tysięcy aplikacji łamiących chińskie prawo i zablokowaniu kont developerów, którzy starali się omijać przepisy i umieszczali w AppStore nielegalne programy.

Apple miało już w przeszłości problemy związane z dystrybucją aplikacji w Chinach. W zeszłym roku firma na skutek wprowadzenia w Chinach nowego prawa musiała wycofać aplikacje służące do korzystania z sieci VPN, a także aplikacje służące ich reklamie. Tym razem jednak problem dotyczy prawa, które w Chinach obowiązuje od dawna - to pokazuje z jakimi trudnościami musi mierzyć się światowy gigant, którego wartość niedawno przekroczyła bilion dolarów.

Chiński internet pozostaje jedną z najbardziej ocenzurowanych sieci na świecie - obywatele nie mają dostępu do portali takich jak YouTube, Facebook, Vimeo, Wikipedia, czy Reddit. Google również pozostaje wykluczony z rynku, ale niedługo może się to zmienić.

Blog Comments powered by Disqus.