BrainGate - implant pozwalający sparaliżowanym ludziom korzystać z komputera

Przemysław Kocięcki
BrainGate - implant pozwalający sparaliżowanym ludziom korzystać z komputera

BrainGate to firma zrzeszająca inżynierów, matematyków, neurologów, neurobiologów, neurochirurgów i specjalistów z innych pokrewnych dziedzin w celu opracowania interfejsu mózg-komputer (BCI) pozwalającego na bezpośrednią komunikację między mózgiem a docelowym komputerem. W najnowszym raporcie opublikowanym w Public Library of Science przedstawiono wyniki badań zgodnie z którymi osoby sparaliżowane od szyi w dół były w stanie samodzielnie korzystać ze zwykłych komputerów i tabletów.

Niepełnosprawni korzystali z urządzeń bez wspomagania ze strony programów ułatwiających obsługę i choć z oczywistych względów nie mogli używać niektórych funkcji zwiększających wygodę (gesty, przeciąganie elementów, przewijanie stron kółkiem myszy), to nie mieli większych problemów z przeglądaniem zasobów internetu, wysłaniem maila, zrobieniem zakupów przez internet, a nawet ze skorzystaniem z czatu do porozmawiania z innymi uczestnikami eksperymentu - a to wszystko za pomocą samych myśli.

Niepełnosprawni korzystali z komputerów za pośrednictwem implantu składającego się z zestawu mikroelektrod umieszczonych na głowie w okolicy kory ruchowej mózgu - części mózgu odpowiedzialnej za planowanie i wykonywanie ruchów ciała. Implant dekodował w czasie rzeczywistym sygnały wysyłane przez mózg. Sygnały, które w przypadku zdrowych ludzi zmuszają kończyny do wykonania ruchu, były odpowiednio interpretowane przez system i zgodnie z wolą użytkownika poruszały widocznym na ekranie kursorem.

Technologia jest testowana na całym świecie od przynajmniej kilku lat, lecz tu ciekawostką jest fakt, że niepełnosprawni bezproblemowo używali najzwyklejszych komputerów nieprzystosowanych do korzystania przez sparaliżowanych użytkowników. To kolejny kamień milowy na drodze ułatwienia życia osobom cierpiącym na wszelkie formy upośledzenia ruchu.

Zdjęcie: journals.plos.org

Blog Comments powered by Disqus.