Fałszywe aplikacje bankowe w Google Play

Przemysław Kocięcki
Fałszywe aplikacje bankowe w Google Play

Nieostrożny użytkownik w internecie bardzo łatwo może paść ofiarą oszustów. Pobierając aplikacje z Google Play spodziewamy się, że znajdziemy tam jedynie bezpieczne i sprawdzone aplikacje i nic nam nie grozi – nic bardziej mylnego.

W oficjalnym sklepie Google krąży wiele aplikacji żerujących na niewiedzy mniej doświadczonych użytkowników. Oszuści próbują wielu sztuczek by nas zmylić i wyciągnąć pieniądze lub poufne dane pozwalające zaciągnąć kredyt na nasze nazwisko. Gdy aplikacja posiada nawet kilka pozytywnych ocen, natychmiast usypia naszą czujność i wzbudza zaufanie, a przecież napisanie kilku pochlebnych recenzji to dla hakera kwestia kilkunastu minut.

Jednym z popularnych sposobów wyłudzenia informacji jest tworzenie przez hakerów aplikacji mających do złudzenia przypominać ich oryginalne wersje. W Google Play wciąż krążą fałszywe aplikacje bankowe – celem stali się nawet klienci jednego z polskich banków, BZ WBK. Bank stale walczy z oszustami i we współpracy z Google ciągle usuwa nowe aplikacje ze sklepu, ale nie jest w stanie od razu namierzyć każdej z nich. Z tego powodu użytkownicy powinni zachować zdrowy rozsądek pobierając i instalując aplikacje z Google Play.

Przed pobraniem aplikacji z Google Play sprawdzaj ilość gwiazdek, czytaj komentarze i zwracaj uwagę na ilość pobrań. Jeśli aplikacja posiada niskie oceny, niepochlebne komentarze lub została pobrana zaledwie kilkadziesiąt razy, to powinna nam zapalić w głowie światło ostrzegawcze. W wypadku instalowania aplikacji bankowej sprawdź na stronie swojego banku, czy bank nie umieścił gdzieś linku do swojej oficjalnej aplikacji – w ten sposób będziesz mieć pewność, że pobierasz zaufany program. Dodatkowo, zanim zainstalujesz program, sprawdź jakich uprawnień wymaga – zbyt duża ilość potrzebnych uprawnień również powinna wzbudzić nasze podejrzenia.

Blog Comments powered by Disqus.