Fortnite na Androida poza Google Play

Przemysław Kocięcki
Fortnite na Androida poza Google Play

Gatunek gier zwany battle royale cieszy się od kilku lat ogromną popularnością wśród graczy. Gry oparte o ten rodzaj rozgrywki rzucają uczestników zabawy na ogromną wyspę lub inną arenę, na której zawodnicy próbują wyeliminować resztę graczy - grę wygrywa ten, kto jako ostatni na wyspie zostanie przy życiu.

Jedną z gier reprezentujących ten gatunek jest Fortnite. Po wielkim sukcesie, jaki gra odniosła na pecetach, developerzy postanowili zaatakować rynek mobilny. Od kwietnia gra dostępna jest na iOS, a od czerwca można w nią także zagrać na konsoli Nintendo Switch. Kwestią czasu było więc ogłoszenie premiery wersji na Androida.

Choć konkretna data premiery nie jest jeszcze znana, wersja gry przeznaczona na Androida ma pojawić się jeszcze tego lata. Ciekawostką jest, że gry będzie próżno szukać w sklepie Google Play. Dlaczego developerzy zdecydowali się na rozprowadzanie mobilnej wersji gry za pośrednictwem własnej strony internetowej? Gdy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Gry i aplikacje dostępne w Google Play muszą dzielić się z Google zyskami z mikropłatności. Mowa tu o całkiem wysokich kwotach - Google liczy sobie 30% od każdej dokonanej przez graczy transakcji. Dystrybuując grę poza sklepem Google, developerzy mogą więc liczyć na znacznie lepsze wyniki finansowe. Jednocześnie nie martwią się, że gracze moga mieć problem ze znalezieniem gry - marka jest już na tyle popularna, że zainteresowani bez problemu znajdą Fortnite poza sklepem.

Decyzja Epic Games może mieć jednak poważne konsekwencje jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowników. Domyślnie Google nie pozwala na instalowanie aplikacji spoza swojego sklepu. Aby obejść blokadę, należy w opcjach odnaleźć odpowiednią pozycję i zezwolić na instalowanie niezaufanych programów. Można się spodziewać, że wielu graczy odznaczy tę opcję i nigdy już do niej nie wróci, przez co ich smartfon czy tablet będzie podatny na ataki złośliwego oprogramowania. Biorąc pod uwagę ogromną popularność gry, może nas czekać fala ataków wycelowanych w Androida.

Blog Comments powered by Disqus.