GIMP 2.10 RC1 - program graficzny gimp opinie - sprawdź

Krzysztof Gał
GIMP 2.10 RC1 - program graficzny gimp opinie - sprawdź

Synonim darmowego edytora grafiki wkracza w nową fazę swojego istnienia.

Niemal sześć lat temu premierę miała obecna stabilna wersja edytora graficznego GIMP 2.8. Przez tyle lat program zdążył się już dosyć mocno zestarzeć, chociaż oczywiście jest w pełni funkcjonalny, jednak wersja 2.8 wyraźnie trąci myszką. Zwłaszcza w momencie w którym dostępnych jest co najmniej kilka potężnych alternatyw jak np. edytor Krita.

GIMP wydaje się być rekordzistą w swoim powolnym tempie rozwoju, ale należy tutaj zwrócić uwagę na to, że dotyczy to głównie wydań stabilnych. Od dawna bowiem z powodzeniem można używać wersji rozwojowej oznaczonej jako 2.9.

Względem ostatniej stabilnej wersji 2.8, bardzo wiele elementów zostało napisanych od nowa, aby nadążyć za rozwojem techniki. Wsród najważniejszych nowości technicznych znaleźć można obsługę OpenCL (wykorzystanie mocy karty graficznej), Możliwość pracy w 16, 24 lub 32 bitowej precyzji obliczeń na kanał oraz obsługę wielowątkowości.

Wśród nowości w wydaniu 2.10 znaleźć można między innymi całkowicie nowy panel informujący o zużyciu zasobów sprzętowych. Okno debuggera. Popularny filtr "Światła i Cienie" (Shadows and Highligts).

Listę wszystkich nowości wersji 2.10 RC1 wraz z obszernym opisem, znaleźć można pod adresem https://www.gimp.org/news/2018/03/26/gimp-2-10-0-rc1-released/

Blog Comments powered by Disqus.