Google blokuje aplikacje kopiące kryptowaluty

Przemysław Kocięcki
Google blokuje aplikacje kopiące kryptowaluty

Kopanie kryptowalut stało się ostatnio jednym z modnych sposobów inwestowania i dorobienia do pensji. Poświęcając prąd i moc swojego smartfona można zdobyć Bitcoiny (lub inne kryptowaluty), które mimo niedawnych spadków wciąż posiadają dużą wartość. Niestety, kopanie z wykorzystaniem CPU/GPU smartfona jest nie tylko nieefektywne, ale i szybko zabija baterię urządzenia. Google w trosce o smartfony swoich użytkowników wprowadza w regulaminie Google Play kilka nowych zapisów, ograniczających rodzaje aplikacji, jakie będzie można publikować w sklepie.

Na kopaniu kryptowalut można sporo zarobić, ale aby coś z systemu wyjąć, najpierw trzeba coś włożyć. W przypadku miningu naszym wkładem jest przede wszystkim prąd - kopać można na starym komputerze, a nawet na smartfonie, choć najlepsze rezultaty osiąga się kupując specjalne jednostki wyposażone w najnowsze GPU. Kopiąc na gorszym sprzęcie, więcej zapłacimy za zużytą energię niż faktycznie zarobimy. Mimo to, w Google Play pojawiało się mnóstwo aplikacji pozwalających kopać kryptowaluty. Nieświadomi użytkownicy zachęceni wizją szybkiego zarobku chętnie korzystali z takich programów. Efektem było najczęściej doprowadzenie do uszkodzenia baterii, która traciła całą swoją pojemnośc i nadawała się już tylko do wymiany.

Dla twórców aplikacji mobilnych był to złoty interes - dawali zarobić innym, a jednocześnie część wypracowanych przez użytkowników zysków pobierali w ramach prowizji. W ten sposób twórcy kopali kryptowaluty wykorzystując urządzenia innych użytkowników.

Niektórzy developerzy byli jednak bardziej przebiegli. Zdarzało się, że aplikacja z pozoru niemająca nic wspólnego z kryptowalutami, w tle również zajmowała się kopaniem, a na konto twórców trafiały wirtualne tokeny.

Od dzisiaj Google zaczyna walkę z takimi praktykami. Zgodnie z nowym zapisem w swoim regulaminie, Google będzie usuwać z Google Play aplikacje, które wykorzystują moc obliczeniową smartfona do łamania kodu kryptowalut, niezależnie od tego, czy aplikacja robi to w sposób jawny czy nie.

Dodatkowo, Google będzie banować też aplikacje zbyt podobne do już istniejących, aplikacje tworzone w różnego rodzaju kreatorach, aplikacje przeładowane reklamami, czy aplikacje pokazujące jak stworzyć, przerobić lub kupić broń.

Blog Comments powered by Disqus.