Google+ zostanie wyłączony

Przemysław Kocięcki
Google+ zostanie wyłączony

Google podjęło decyzję o wyłączeniu serwerów obsługujących serwis społecznościowy Google+. Wstrzymanie usługi ma nastąpić w ciągu 10 miesięcy, ale tylko dla zwykłych konsumentów - firmy wciąż będą mogły korzystać z portalu.

Google+ powstał w 2011 roku. To serwis społecznościowy od Google, będący głównym konkurentem Facebooka. Google+ pozwala dzielić się treściami ze znajomymi, organizować się w grupy i tworzyć wydarzenia. Jednocześnie oferuje więcej możliwości dzięki integracji z innymi popularnymi usługami Google - pozwala na synchronizację kontaktów z kontem pocztowym Gmail, na połączenie konta z albumem zdjęć Picasa Web, a od 2012 roku konto Google+ jest tożsame z kontem YouTube.

W 2012 roku ilość użytkowników serwisu wynosiła około 400 milionów - to dobry wynik pozwalający konkurować z FB. Problemem Google+ była jednak ilość czasu, jaką przeciętny użytkownik spędzał w serwisie. W przypadku Facebooka jest to ponad 7 godzin. W przypadku Google+ zaledwie 3 minuty. W 2014 roku miesięczna ilość użytkowników G+ wynosiła 540 milionów, ale tylko połowa z nich aktywnie korzystała z serwisu.

Niewielka popularność serwisu w porównaniu do FB to jednak tylko jeden - w dodatku mniej istotny - powód, dla którego Google postanowiło wyłączyć swój serwis społecznościowy. Głównym powodem był marcowy wyciek danych, o którym dowiedzieliśmy się dopiero dzisiaj. Za jego sprawą upublicznione zostały między innymi nazwiska, adresy i daty urodzin około 500 tysięcy osób. Co więcej, luka pozwalająca na przechwycenie danych istnieje w G+ od 2015 roku. Google nie poinformowało o wycieku chcąc uniknąć losu Facebooka, o którym było głośno ze względu na aferę Cambridge Analytica.

Usługa Google+ zostanie wyłączona najpóźniej w sierpniu 2019 roku - do tego czasu użytkownicy mają czas na zgranie wszystkich istotnych danych. Warto zaznaczyć, że Google nie zamierza kompletnie uśmiercić Google+ - zmieni jednak model biznesowy i skupi się na firmach, pozwalając im dalej korzystać z serwisu.

Blog Comments powered by Disqus.