IBM kupuje Red Hata za 34 miliardy dolarów

Przemysław Kocięcki
IBM kupuje Red Hata za 34 miliardy dolarów

Wczoraj świat obiegła informacja o przejęciu przez IBM firmy Red Hat specjalizującej się w dostarczaniu opartych o wolne oprogramowanie rozwiązań dla biznesu. Kwota 34 miliardów dolarów, na jaką zgodziły się firmy, czyni deal nie tylko największym przejęciem w historii IBM, ale i trzecim największym w historii amerykańskich przedsiębiorstw informatycznych.

Z głową w chmurach... obliczeniowych

Red Hat najszerzej znany jest z dystrybucji Linuksa Red Hat Linux oraz ze wspierania dystrybucji Fedora. Niektórych może więc dziwić, że IBM postanowił kupić Red Hata z nieco innego powodu. Głównym celem jest bowiem rozwój infrastruktury chmurowej, a Red Hat posiada w tej materii ogromne doświadczenie - nie jest tajemnicą, że firmy współpracują na tym polu już od wielu lat.

Rozwiązania oparte o chmury obliczeniowe stanowią dziś główną gałąź modelu biznesowego IBM, zatem kupno Red Hata specjalizującego się w tej technologii wydaje się sensowną, choć kosztowną inwestycją.

Czy to koniec Red Hata?

Nie brakuje sceptyków wieszczących rychły koniec Red Hata, ale czy faktycznie jest się czego obawiać? Czy można mówić o koniu trojańskim lub wilku w owczej skórze, próbującym dyskretnie pozbawić oprogramowanie open source znaczenia? Czy może mamy raczej do czynienia z open source'ową rewolucją, a wsparcie największych korporacji pozwoli na przyspieszenie rozwoju wolnego oprogramowania?

Red Hat na swojej stronie internetowej zapewnia, że nie ma powodu do obaw i przedstawia IBM w superlatywach - przypomina, że IBM nie tylko udziela od 1999 roku znacznego wsparcia finansowego na rzecz rozwoju Linuxa, ale i jest jedną z pierwszych firm, która pomagała dotrzeć z dystrybucją Red Hat Linux do klientów.

Red Hat ma otrzymać dużą niezależność, a pracownicy nie muszą obawiać się o utratę stanowisk - IBM nie zamierza ingerować w znacznym stopniu w politykę i organizację firmy.

Zakup ma zostać sfinalizowany w drugiej połowie 2019 roku.

Ofensywa gigantów trwa zatem w najlepsze - przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu Microsoft kupił GitHuba.

Blog Comments powered by Disqus.