Identyfikacja ludzi po sposobie chodzenia

Przemysław Kocięcki
Identyfikacja ludzi po sposobie chodzenia

Chiny znane są na świecie ze swojej cenzury i ścisłego nadzoru swoich obywateli. W ciągu najbliższych kilku lat ma tam zostać w pełni uruchomiony system Social Credit System, w którym każdy obywatel będzie stale monitorowany przez wszechobecne kamery. Każde działanie obywatela - nawet to, jakie produkty kupuje w sklepie - będzie rejestrowane i będzie skutkować obniżeniem lub zwiększeniem wyniku SCS. Gorsze wyniki utrudnią znalezienie pracy czy wzięcie kredytu. Ostatnie dokonania jednej z chińskich firm mogą sprawić, że przed systemem nie da się ukryć.

Chińskie przedsiębiorstwo Watrix specjalizujące się w inwigilacji i nadzorze stworzyło narzędzie pozwalające zidentyfikować osobę po jej sposobie chodzenia. Od tej pory nie będzie więc problemem namierzenie interesującej postaci, nawet gdy ta założy przebranie lub nie wyjdzie zbyt wyraźnie na nagraniu monitoringu.

System rozpoznawania chodu

Szef Watrix, Huang Yongzhen, twierdzi, że system jest zaprojektowany w taki sposób, że nie da się go w prosty sposób oszukać np. celowo kuśtykając, czy starając się w jakiś inny sposób zmienić swój styl chodzenia - skuteczność narzędzia ma wynosić aż 94%, choć wynik nie został potwierdzony przez żadnych badaczy z zewnątrz. Program jest w stanie odkrywać tożsamość ludzi z odległości 50 metrów.

Warto dodać, że program nie będzie działał - przynajmniej na razie - w czasie rzeczywistym. Narzędzie ma być wykorzystywane wtedy, gdy zajdzie konieczność rozpoznania danej osoby, a tradycyjne metody identyfikacji zawiodą.

Z programu korzysta już policja w Pekinie i Szanghaju.

Zdjęcie: japantimes.co.jp

Blog Comments powered by Disqus.