Instagram walczy z fałszywymi lajkami

Przemysław Kocięcki
Instagram walczy z fałszywymi lajkami

Do tej pory Instagram usuwał jedynie nieprawdziwe konta. Teraz zacznie również cofać polubienia i komentarze pochodzące z podejrzanych źródeł.

Lajk za lajk - to jedna z metod zarówno zdobywania większej ilości polubień udostępnianych przez siebie materiałów, jak i pozyskiwania dodatkowych subskrybentów prowadzonego przez siebie profilu. W zamian za polubienie treści innego użytkownika, on polubi naszą. Tę metodę można jeszcze wybaczyć, bo pozyskanie każdego kolejnego obserwatora wiąże się z pracą, jaką musi wykonać sam użytkownik. Gorzej sprawa wygląda z tzw. farmami lajków, gdzie wystarczy zapłacić zewnętrznej firmie za dostarczenie określonej ilości polubień.

Kupne polubienia same w sobie są zwykle bezwartościowe - lajkujące osoby to konta-widmo, a ich właściciele raczej nigdy nie wrócą na naszą stronę. Polubienia takie mogą jednak pośrednio wpłynąć na zwiększenie ruchu na stronie. Zwiększenie ilości polubień zwiększa zasięg prezentowanych materiałów oraz poprawia wiarygodność profilu - znacznie lepiej wygląda strona, którą obserwuje 20 tysięcy użytkowników, niż strona, którą obserwuje zaledwie kilkadziesiąt osób. Zwykli użytkownicy nie zastanawiają się, czy polubienia pochodzą od prawdziwych osób czy z farm lajków - liczy się efekt psychologiczny w postaci dużej liczby reakcji. W ten sposób użytkownicy są wprowadzani w błąd i są przekonani, że strona naprawdę jest popularna, co może mieć na przykład wpływ na podjęcie przez użytkownika decyzji o kupnie promowanego przez stronę produktu. Instagram zamierza podwoić wysiłki mające na celu walkę z takimi praktykami.

Instagram wykorzysta sztuczną inteligencję i algorytmy uczenia maszynowego w celu wykrywania polubień pochodzących z niepewnych źródeł - w razie wykrycia na koncie akcji związanych ze zdobywaniem polubień w nieuczciwy sposób, użytkownik zostanie poinformowany o fakcie usunięcia wszystkich podejrzanych polubień, komentarzy i obserwatorów. Niekiedy masowe polubienia mogą być efektem uzyskania dostępu do konta przez nieupoważnione osoby, dlatego Instagram dodatkowo zaleci zmianę hasła.

Blog Comments powered by Disqus.