Już jest - Android 9 Pie!

Przemysław Kocięcki
Już jest - Android 9 Pie!

Google udostępniło wreszcie finalną wersję nowego Androida. Android 9 dostał nazwę Pie, a więc wiele się nie pomyliliśmy przy jej odgadywaniu. Nową wersję Androida mogą już pobrać za darmo posiadacze smartfonów Google Pixel.

Android 9 Pie to szereg zmian i usprawnień w stosunku do Oreo. Google zaprzęgło do działania sztuczną inteligencję, która ma pomóc użytkownikom w bardziej efektywnym korzystaniu ze smartfona. AI zajmie się zarządzaniem energią akumulatora czy prezentowaniem dodatkowych opcji, zależnie od wyszukiwanych haseł. Znajdziemy też usprawnienia w nawigacji (np. bardzo wygodny pasek przewijania w podglądzie otwartych aplikacji), nowe gesty przypominające te z urządzeń Apple, a także możliwość ręcznego przełączania między pionowym i poziomym trybem wyświetlania (portrait i landscape).

Niektórych funkcji zapowiedzianych przez Google zabraknie jednak w obecnej wersji systemu - mają one pojawić się tej jesieni, wraz z prawdopodobnym wejściem na rynek nowych smartfonów Google Pixel 3. Na jakie opcje będziemy musieli jeszcze poczekać? Między innymi na te związane z Google Wellbeing, czyli z systemem mającym pomóc nam zapanować nad czasem, jaki poświęcamy na korzystanie ze smartfona. Google Wellbeing powiadomi nas na przykład, że już od dłuższego czasu nie robiliśmy sobie przerwy w oglądaniu YouTube i może warto dać oczom chwilę odpoczynku. Zamiast wielu powiadomień z różnych aplikacji, można będzie wybrać, że chce się dostać tylko jedno zbiorcze powiadomienie w ciągu dnia. Funkcja Wind Down pozwoli ustawić godzinę, o której wyświetlany obraz zmieni kolor na depresyjny, czarno-biały, co ma zniechęcić użytkownika do korzystania z telefonu przed snem. Dodatkowo, panel statystyk (Android Dashboard) pokaże szczegółowo jak długo i w jaki sposób korzystamy ze smartfona.

Dostęp do wspomnianych brakujących opcji mogą otrzymać już teraz posiadacze smartfonów Google Pixel w ramach otwartych beta testów, wystarczy udać się pod ten link.

Blog Comments powered by Disqus.