macOS Mojave dostępny do pobrania

Przemysław Kocięcki
macOS Mojave dostępny do pobrania

Apple udostępniło nową aktualizację systemu macOS - to prezentowany niedawno na konferencji w Cupertino Mojave. Wersja testowa systemu była dostępna już od kilku miesięcy, a nowe funkcjonalności znane osobom śledzącym temat. Nie mniej jednak dla tych, którzy z nowościami marki Apple nie są na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie zestawienie ciekawostek związanych z dzisiejszą aktualizacją.

Ciemny motyw

Mojave wreszcie pozwoli użytkownikom Maka korzystać z ciemnej kolorystyki. Ciemny motyw służy zmniejszeniu przemęczenia wzroku podczas korzystania z komputera w późnych godzinach nocnych, jednak coraz częściej jest używany przez użytkowników jako motyw podstawowy. Rosnąca popularność ciemnej kolorystyki powoduje jej wprowadzanie przez kolejnych developerów do swojego oprogramowania - ciemnym motywem od jakiegoś czasu może pochwalić się Windows, Reddit, YouTube czy Gmail.

Stosy na pulpicie

Wprowadzenie funkcji Desktop Stacks pozwoli utrzymać porządek na pulpicie - w Mojave wszystkie pliki o podobnych rozszerzeniach będą automatycznie grupowane w stosy. Jeśli na przykład na pulpicie pojawi się kilka plików PDF, wszystkie zostaną scalone do jednej ikonki, pełniącej rolę folderu przechowującego wszystkie pliki PDF. Wystarczy kliknąć taki stos, by zobaczyć zawartość - dokładnie tak, jak w przypadku zwykłych folderów. Funkcję docenią na pewno użytkownicy wykonujący dużo zrzutów ekranu, które zapisują na pulpicie.

Ulepszone zrzuty ekranu

Skoro wspomnieliśmy o zrzutach ekranu, nie sposób nie wspomnieć o usprawnieniach także w tym aspekcie. W Mojave po wykonaniu zrzutu, jego miniatura pojawi się w rogu ekranu, skąd w prosty sposób można otworzyć ją i dokonać podstawowej edycji. Wygodnym dodatkiem jest też możliwość bezpośredniego przeciągniecia wspomnianej miniaturki do innego dokumentu w celu umieszczenia jej w nim. Można więc bez problemu szybko wykonać zrzut i jednym przeciągnięciem udostępnić go na Facebooku czy Twitterze.

Ikonki favicon w Safari

Przeglądarka Apple, Safari, nareszcie będzie wyświetlała ikonki favicon stron internetowych na kartach. Ich brak był przez wiele lat jednym z powodów, dla którego użytkownicy Maka wybierali alternatywne przeglądarki, jak Chrome czy Firefox. To zdecydowanie zmiana na lepsze, choć takie rozwiązanie konkurencja stosuje już od kilkunastu lat. No cóż, lepiej późno, niż wcale.

Zdjęcie: pexels.com

Blog Comments powered by Disqus.