Nowy patent Apple - iPhone odfiltruje niechciane połączenia?

Przemysław Kocięcki
Nowy patent Apple - iPhone odfiltruje niechciane połączenia?

Nowy patent Apple sugeruje, że urządzenia tej marki będą mogły w przyszłości odfiltrowywać niechciane połączenia, kładąc tym samym kres irytującym próbom wciśnięcia nam przez telemarketera kolejnego zestawu garnków czy maszynek do golenia.

Spam, czyli zasypywanie nas niechcianymi treściami, najczęściej wyobrażamy sobie pod postacią przepełnionego reklamami konta e-mail. Spam może mieć jednak inne formy - telefon od telemarketera również jest rodzajem spamu. W dodatku bardzo irytującego, bo telemarketerzy korzystają z różnych sztuczek pozwalających im pojawiać się pod różnymi numerami, przez co ciężko ich zablokować w tradycyjny sposób (np. poprzez dodanie wybranego numeru do listy ignorowanych).

Największą trudnością w zaprojektowaniu efektywnego filtru antyspamowego jest ID spoofing, polegający na podszywaniu się pod inny numer, niż ten, z którego faktycznie się dzwoni. Spoofing uniemożliwia stworzenie systemu opartego wyłącznie o bazę danych zawierającą nękające numery.

Apple wydaje się mieć na to sposób.

Nowy patent Apple sugeruje, że urządzenia będą w niedalekiej przyszłości analizować szereg parametrów technicznych połączeń (m.in. protokół sesji, topologię sieci, routing czy liczbę przeskoków) i na tej podstawie ocenią, czy połączenie jest kolejną reklamą jakiegoś produktu czy może jednak warto je odebrać. W wypadku wykrycia podejrzanego numeru, system wyświetliłby odpowiednie ostrzeżenie.

Podobną, choć mniej zaawansowaną funkcję, zwaną Call Screen, zaprezentowało już Google na niedawnej konferencji - telefony Pixel korzystają z pomocy asystenta Google do odfiltrowania niechcianych połączeń.

Blog Comments powered by Disqus.