Parallels Desktop 14 - gdy chcesz uruchomić Windowsa na Macu

Przemysław Kocięcki
Parallels Desktop 14 - gdy chcesz uruchomić Windowsa na Macu

Firma Parallels wypuściła nową wersję oprogramowania do wirtualizacji, pozwalającego na uruchamianie systemu Windows na Macu. Parallels Desktop działa na rynku od ponad 10 lat i pozostaje jedną z najlepszych opcji, gdy zachodzi konieczność uruchomienia "Windy" na komputerach Apple. Program zawsze starał się zapewnić jak największą produktywność w pracy między dwoma uruchomionymi systemami, choćby przez możliwość wygodnego przenoszenia plików między nimi, czy używania w Windows gestów z Maca.

Co nowego w Parallels Desktop 14?

Parallels Desktop 14 to szereg usprawnień względem poprzedniej wersji oprogramowania. Wśród największych zmian firma wymienia zmniejszenie zużycia pamięci dysku o 15%, czterokrotnie szybsze uruchamianie, a także gotowość do pracy z dopiero zapowiedzianym macOS Mojave. Wydajność programu ma wzrosnąć na wielu płaszczyznach - od szybszego startowania wirtualnego systemu, przez szybsze anulowanie akcji na partycjach korzystających z systemu plików APFS, po większą ilość klatek na sekundę w trybie współdzielonej kamery. A to nie koniec nowości.

Program umożliwi wreszcie wykorzystanie dotykowego paska funkcji Touch Bar do kontroli aplikacji Windows. Użytkownicy będą mogli dostosować jego funkcje indywidualnie do każdego uruchamianego programu. Firma przygotowała zestaw prekonfigurowanych ustawień dla popularnych aplikacji, m.in. AutoCAD, One Note, Visual Studio, czy Microsoft Visio.

Ponadto pojawi się usprawnione wsparcie OpenGL, a zwolniona przez Windows pamięć wirtualna zostanie zwrócona do Maca.

Wersja biznesowa aplikacji pozwoli dodatkowo na natychmiastowy dostęp do terminala kart w obydwu uruchomionych systemach, czy na szybsze uruchamianie systemu dzięki trybowi Single Application.

Blog Comments powered by Disqus.