Po raz pierwszy w historii na aukcję trafi obraz autorstwa AI

Przemysław Kocięcki
Po raz pierwszy w historii na aukcję trafi obraz autorstwa AI

Niektórzy twierdzili, że sztuczna inteligencja nigdy nie będzie w stanie tworzyć sztuki. Programiści z Obvious Art udowadniają, że jest to jak najbardziej możliwe - ich sztuczna inteligencja tworzy portrety, których wartość jest szacowana na 10 tysięcy dolarów każdy.

Sztuczna inteligencja z Obvious Art tworzy portrety fikcyjnej rodziny Belamy, której nazwa pochodzi od francuskiego "bel ami" i oznacza dosłownie "przystojnego przyjaciela". Do kolekcji trafił niedawno 11. portret, tym razem przedstawiający Edmonda De Belamy.

Obraz AI Edmon De Belamy

Do stworzenia obrazu programiści wybrali 15 tysięcy obrazów i przetrenowali nimi algorytm GAN (ang. Generative Adversarial Network), który na ich bazie stworzył zupełnie nowy, oryginalny portret.

Choć programistom udało się już wcześniej sprzedać jedno z dzieł (dostali za nie 10 tysięcy dolarów), to Edmond stanowi swego rodzaju przełom. Będzie to bowiem pierwszy w historii obraz stworzony przez sztuczną inteligencję, który trafi na aukcję dzieł sztuki. Ponadto będzie licytowany nie byle gdzie, bo w renomowanym, nowojorskim domu aukcyjnym Christie's. Biorąc pod uwagę poprzednią sprzedaż, programiści szacują, że tym razem uda się zarobić co najmniej 12 tysięcy dolarów.

Można spierać się, czy mamy do czynienia z prawdziwą sztuką, czy jedynie modyfikowaniem twórczości innych ludzi. Obrazy tworzone są przecież poprzez dostarczenie programowi tysięcy innych dzieł w celu wcześniejszego wytrenowania algorytmu. Ale czy ludzie nie robią dokładnie tego samego tworząc własne dzieła sztuki?

Zdjęcie: Obvious Art

Blog Comments powered by Disqus.