Redstone 5 i modernizacja Notatnika

Przemysław Kocięcki
Redstone 5 i modernizacja Notatnika

Im bliżej kolejnej dużej aktualizacji Windows 10, tym więcej informacji o tym, czego możemy spodziewać się w nowych "okienkach". W wersji Insider 17713 systemu testerzy dostali do dyspozycji usprawnioną wersję starego, poczciwego notatnika.

Narzędzie po raz pierwszy pojawiło się w systemach Microsoftu już w 1983 (MS-DOS) i od tamtej pory stale gości w kolejnych wersjach Windows. Od czasów Windows XP narzędzie nie zmieniło się w znacznym stopniu. Przez bardziej zaawansowanych użytkowników jest używane raczej rzadko, ponieważ nie sprawdza się ani jako edytor tekstu, ani edytor kodu. Nie numeruje wierszy, nie podświetla składni języków programowania, nie pozwala na zmianę czcionki czy jej rozmiaru we fragmencie tekstu, a cofanie akcji przez ctrl+z można wykonać tylko raz. Powszechna dostępność innych, znacznie bardziej rozbudowanych, darmowych edytorów tekstów sprawia, że notatnik jest używany sporadycznie - gdy zachodzi potrzeba szybkiego zanotowania jakiejś informacji. Microsoft chce usprawnić swoje narzędzie, by było bardziej przyjazne użytkownikom. Jak zmieni się notatnik i czy planowane zmiany zwiększą jego popularność?

Zoom

Pierwszą nowością w odświeżonym notatniku będzie możliwość powiększania/pomniejszania tekstu, czyli funkcja zoom. Podobnie jak w aplikacji Paint, czy w popularnych przeglądarkach internetowych, będziemy mogli przybliżać i oddalać widok za pomocą wciśniętego klawisza CTRL i kółka myszy.

Wrap Around

Niewiele mówiąca funkcja pozwala na nic innego jak na wyszukiwanie danego ciągu znaków w całym dokumencie. Dotychczas możliwe było jedynie wyszukiwanie w tekście przed, lub po kursorze.

Replace

Funkcja dostępna w większości nowoczesnych edytorów tekstu pozwoli na zastąpienie wybranej frazy inną w całym dokumencie.

Search with Bing

Od teraz będziemy mogli jednym skrótem (CTRL + E) wyszukać zaznaczony fragment tekstu z pliku w internecie. Do wyszukiwania zostanie wykorzystana - cóż za niespodzianka - szukajka Microsoftu, Bing.

Poprawne wykrywanie końca linii

Od teraz notatnik będzie poprawnie interpretował koniec linii plików edytowanych na Linuksie (Line Feed) i Macu (Carriage Return), a nie tylko na Windowsie (CRLF).

Ponadto notatnik doczekał się poprawy stabilności i lepszej optymalizacji, którą odczujemy zwłaszcza otwierając bardzo duże pliki.

Aktualizacja Redstone 5 Windows 10 planowana jest na jesień tego roku.

Zdjęcie: własne

Blog Comments powered by Disqus.