Sztuczna inteligencja dokona retuszu... i usunie znaki wodne

Przemysław Kocięcki
Sztuczna inteligencja dokona retuszu... i usunie znaki wodne

Nvidia wykorzystuje sztuczną inteligencję do retuszu zdjęć - opracowywana technologia będzie w stanie naprawić zdjęcia pokryte szumem, cyfrowym ziarnem i innymi artefaktami. Programiści prezentując AI tysiące zestawów zdjęć zarówno uszkodzonych jak i tych pozbawionych wad byli w stanie nauczyć program jak dokonać retuszu obrazów, by odtworzyć jak najwięcej utraconych informacji. Po długim okresie "treningu" AI okazała się tak dobra, że bez problemu usuwała nie tylko artefakty, ale i... znaki wodne.

retusz zdjęcia wykonany przez AI

Znaki wodne są współcześnie jedną z metod zabezpieczania zdjęć przed ich rozpowszechnianiem bez zgody autora. Znak wodny może mieć postać obrazka czy tekstu naniesionego na oryginalny obraz, najczęściej jest pół-przezroczysty, przez co pozostaje ledwie widoczny. Taki znak pozwala zidentyfikować źródło zdjęcia i ocenić, czy uzyskano pozwolenie na użycie obrazu - kupując licencję na zdjęcie dostajemy bowiem oryginał nieposiadający znaków wodnych. Co prawda do skutecznego usunięcia znaku wodnego AI potrzebuje w tej chwili przynajmniej dwóch różnych wersji zdjęcia, ale biorąc pod uwagę jak szybko rozwija się omawiana technologia, nie będziemy musieli długo czekać na usprawnioną wersję narzędzia, która poradzi sobie z usuwaniem znaków wodnych posiadając tylko jedną próbkę.

Tworzone oprogramowanie może mieć też inne, bardziej użyteczne aplikacje. Może przykładowo czyścić zdjęcia medyczne, prezentując chirurgom bardziej wyraźny obraz i tym samym ułatwiając im pracę.

Badania Nvidii mogą utrudnić ochronę praw posiadaczy praw autorskich do wybranych zdjęć i spowodują konieczność opracowania nowych metod zabezpieczania fotografii przed ich nieuprawnionym wykorzystaniem. Na chwilę obecną technologia nie jest dostępna publicznie, więc fotografowie i graficy mogą spać spokojnie. Przynajmniej na razie.

Zdjęcia: Pixabay, nvidia.com

Blog Comments powered by Disqus.