Twórcy Mirai pomogą FBI w walce z cyberprzestępczością

Przemysław Kocięcki
Twórcy Mirai pomogą FBI w walce z cyberprzestępczością

Hakerzy odpowiedzialni za popularny w 2016 roku program Mirai służący do tworzenia botnetu opartego o urządzenia działające na Linuksie unikną więzienia. W zamian przestępcy będą dalej pomagać FBI w walce z zagrożeniami w sieci.

Mirai początkowo miał pomóc przestępcom w eliminacji konkurencyjnych serwerów gry Mincraft, jednak program szybko wymknął się spod kontroli i zaczął niejako żyć własnym życiem. Mirai atakował przede wszystkim urządzenia z systemem Linux, należące do IoT (ang. Internet of Things), z czego najczęściej ofiarami oprogramowania padały kamery, nagrywarki DVD i routery. Zainfekowane urządzenia tworzyły botnet, który mógł posłużyć do wykonania ataku DDoS w celu sparaliżowania wybranego serwera. Szacuje się, że Mirai przejął kontrolę nad setkami tysięcy urządzeń.

Trójka młodych programistów odpowiedzialnych za stworzenie Mirai została złapana w grudniu 2017. Groziło im 5 lat więzienia, jednak sąd zamienił we wtorek karę na wyrok w zawieszeniu, jednocześnie dodając hakerom po 2500 godzin prac społecznych. Prace te mają polegać głównie na pomocy FBI w walce z cyberprzestępczością - hakerzy wydają się być cennym nabytkiem dla władz. Do zamiany wyroku przyczynił się fakt, że młodociani przestępcy od początku bezproblemowo współpracowali ze służbami i poświęcili na to ponad 1000 godzin, z czego znaczną część pracy wykonali jeszcze przed postawieniem im zarzutów. Wiedza doświadczonych hakerów może pomóc służbom w opracowaniu skuteczniejszych metod zapobiegania internetowym niebezpieczeństwom.

Blog Comments powered by Disqus.