Wraca październikowa aktualizacja Windows 10

Przemysław Kocięcki
Wraca październikowa aktualizacja Windows 10

W zeszłym miesiącu Microsoft udostępnił do pobrania obszerną aktualizację swojego systemu operacyjnego Windows 10, zwaną w gronie developerskim Redstone 5. Szybko się jednak okazało, że przez fazę testów przedostało się kilka krytycznych błędów, które zmusiły Microsoft do wstrzymania dystrybucji aktualizacji już po kilku dniach od premiery. Dziś Microsoft ponownie udostępnił łatkę zapewniając, że wszystkie dotychczasowe problemy zostały rozwiązane i można wreszcie bez obaw zaktualizować system.

Aktualizacja oznaczona numerem 1809 to już szósta duża aktualizacja Windows 10 i jednocześnie pierwsza tak problematyczna - wcześniejszym aktualizacjom nie towarzyszyły żadne poważniejsze błędy. Z 1809 sytuacja wyglądała jednak nieco inaczej i już następnego dnia po premierze Microsoft został zasypany skargami użytkowników zwracających uwagę, że system skasował część ich plików. W niektórych wypadkach skasowane dane można było liczyć nawet w dziesiątkach gigabajtów. Jakby tego było mało, kilka tygodni po naprawieniu wszystkich znalezionych błędów, na jaw wyszedł jeszcze jeden problem, polegający na nadpisywaniu bez ostrzeżenia plików wypakowywanych z archiwum ZIP. Wygląda jednak na to, że firmie wreszczie udało się uporać ze wszystkimi usterkami - dziś Microsoft wznowił dystrybucję październikowej aktualizacji.

Choć Microsoft zapewnia, że wszystko jest już w porządku, dla własnego bezpieczeństwa pamiętajcie, by przed aktualizacją systemu zawsze tworzyć kopię zapasową ważnych dokumentów.

Październikowa aktualizacja Windows 10 poza szeregiem poprawek naprawiających istniejące podatności systemu wprowadza kilka istotnych nowości i usprawnień. Do najciekawszych można zaliczyć modernizację notatnika i narzędzia Wycinanie, nocny motyw kolorystyczny eksploratora plików, możliwość instalacji fontów bez zgody administratora czy chmurowy schowek pozwalający kopiować element z jednego komputera i wklejać go na innym.

Blog Comments powered by Disqus.