Zielone światło od UE - Microsoft przejmie GitHuba

Przemysław Kocięcki
Zielone światło od UE - Microsoft przejmie GitHuba

Znamy decyzję Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia serwisu GitHub przez Microsoft. Organy, których celem jest przeciwdziałanie monopolowi nie znalazły żadnych powodów, dla których miałyby utrudnić gigantowi z Redmond zakup popularnego serwisu hostingowego, pozwalającego programistom na przechowywanie projektów opartych o system kontroli wersji Git.

Komisja Europejska nie obawia się o los użytkowników, jeśli Microsoft zdecyduje się znacznie ingerować w otwartą naturę GitHuba - komisja uznała, że na rynku istnieje wystarczająca konkurencja (np. GitLab), by w każdej chwili móc przenieść się do innego serwisu oferującego podobne funkcjonalności jeśli użytkownicy uznają, że nie podoba im się kierunek rozwoju obrany przez Microsoft. Ponadto, zdaniem komisji, twór powstały z połączenia firm w dalszym ciągu będzie musiał mierzyć się z innymi, silnymi graczami rynku, a mocna pozycja Microsoftu nie da firmie znaczącej przewagi.

Ktoś mógłby zapytać, dlaczego UE wtrąca się w porozumienia zawierane między dwiema amerykańskimi firmami. Odpowiedź jest prosta - obydwie firmy prowadzą działalność międzynarodową i operują między innymi na terenie Unii Europejskiej. Zawarcie porozumienia mimo negatywnej opinii komisji skutkowałoby zakazem prowadzenia działalności na terenie UE. Nie byłby to oczywiście problem dla użytkowników, którzy chociażby dzięki VPN mogliby ominąć restrykcje. Byłby to problem dla Microsoftu, który nie mółby czerpać zysków z działalności w krajach UE.

O planach przejęcia GitHuba przez Microsoft wiemy od czerwca. Kwota, za jaką serwis ma zostać kupiony to aż 7,5 miliarda dolarów.

Blog Comments powered by Disqus.