10 lat Chrome - update 69

Przemysław Kocięcki
10 lat Chrome - update 69

Popularna przeglądarka internetowa Chrome świętuje swoje 10. urodziny. Z tej okazji programiści z Google przygotowali łatkę numer 69 zawierającą kilka usprawnień, a nawet drobnego easter egga.

Chrome jest bardzo zasobożerną przeglądarką, przez co często staje się celem krytyki ze strony użytkowników. Ma jednak inne zalety, czyniące Chrome'a solidnym wyborem na tle konkurencji. To przede wszystkim szybkość działania i wygoda. Google jest właścicielem wielu popularnych usług, z których korzystanie staje się łatwiejsze dzięki Chrome. Chrome pozwala na zalogowanie się do przeglądarki korzystając ze swojego konta Gmail, które jest szeroko wykorzystywane także w innych serwisach Google - np. na platformie wideo YouTube, platformie dla reklamodawców AdSense, czy nawet w systemie Android i sklepie Google Play. Logowanie w Chrome pozwala na zachowanie wszystkich zapisanych zakładek i dostęp do wszystkich zapisanych haseł, nawet gdy uruchamiamy Chrome na innym komputerze.

Nowa wersja Chrome będzie stabilniejsza - programiści zapewniają, że crashe spowodowane działaniem aplikacji firm trzecich będą występowały znacznie rzadziej. Flash zostaje oznaczony jako "przestarzały" - strony wykorzystujące Flash od teraz będą pytały o pozwolenie na uruchomienie przy każdym odświeżeniu strony, a od 2021 Flash w Chrome przestanie w ogóle działać. Chrome 69 dostaje też nowy, bardziej zaokrąglony design.

Na dziesięciolecie przeglądarki nie obyło się bez subtelnego Easter Egga. W platformowej grze o skaczącym dinozaurze, która pojawia się w Chrome gdy wystąpi problem z połączeniem, pojawiają się balony i ciasta urodzinowe.

Pełna lista nowości w Chrome i Chrome OS dostępna tutaj.

Blog Comments powered by Disqus.