ACTA 2 przyjęta. Co dalej z internetem?

Przemysław Kocięcki
ACTA 2 przyjęta. Co dalej z internetem?

Parlament Europejski powrócił do głosowania nad budzącą kontrowersje dyrektywą o prawach autorskich, nazywaną potocznie ACTA 2. Wygląda na to, że lipcowe odrzucenie dyrektywy jedynie odwlekło w czasie ostateczną decyzję - parlament przyjął dziś z ponad 250 poprawkami nowe prawo stosunkiem głosów 438 do 226.

Wynik głosowania w sprawie ACTA 2

Większość ludzi jest zgodna, że w związku z rozwojem internetu i nowych kanałów komunikacji potrzebna jest reforma praw chroniących własność intelektualną, a władze unijne wydają się wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom. Sposób, w jaki chce się zreformować prawo wydaje się jednak dość drastyczny - przeciwnicy dyrektywy mówią wprost o cenzurze internetu.

Źródłem kontrowersji są artykuły 11. i 13. dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Zgodnie z artykułami, dzielenie się linkami do informacji w internecie ma zostać obłożone opłatą, która miałaby zasilić konto posiadacza praw do linkowanej treści. W teorii, bo w praktyce pieniądze będą trafiać na konta OZZ (Organizacji Zbiorowego Zarządzania), np. ZAIKSu. Dodatkowo, treści umieszczane w internecie mają być filtrowane przez dostawców internetu jeszcze przed ich publikacją w sieci - wystarczy więc, że dostawca uzna publikowaną treść za objętą prawami autorskimi, by móc uniemożliwić nam jej publikację. Zmiany nie zlikwidują więc internetu, ale z pewnością będzie to koniec internetu jaki znamy.

Obywatele UE będą mieli jeszcze jedną, ostatnią szansę na wyrażenie swojego sprzeciwu - ostateczne głosowanie nad kształtem ACTA 2, w tym nad wyżej wspomnianym podatkiem od linków i filtrowaniem treści, odbędzie się prawdopodobnie wiosną 2019.

Warto przypomnieć, że oryginalna ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) wywołała w 2012 roku falę protestów w całej Europie. Polska była odpowiedzialna za pierwsze demonstracje; to tutaj były też one największe - w Krakowie protestowało ponad 30 tysięcy osób. Biorąc pod uwagę historię naszego kraju, nie ma się czemu dziwić - Polacy przez wiele lat zmagali się z uciskiem ze strony obcych mocarstw, dlatego nie wahają się przeciwstawić nawet najmniejszym przejawom ograniczania wolności. Ostatecznie projekt ACTA odrzucono.

Blog Comments powered by Disqus.